TYP: a1

Ogromne pożary na Maderze

czwartek, 11 sierpnia 2016
Z mediów/MF
Cztery tysiące strażaków walczy z ogromnym pożarem trawiącym portugalską Maderę. Ewakuowano już tysiąc osób w tym wielu turystów. Trzy osoby zginęły, jedną uznaje się za zaginioną, u kilkuset osób stwierdzono mniej groźne oparzenia i podtrucie dymem stwierdzono u 300 osób.Według BBC, z domów i hoteli ewakuowano już tysiąc osób, w tym wypoczywających na wyspie turystów, głównie Niemców i Brytyjczyków. Ogień, który dotarł do Funchal, strawił już kilka budynków, w tym pięciogwiazdkowy Choupana Hills Hotel. Ewakuowano szpital, centrum handlowe oraz mieszkańców kilku podmiejskich osiedli. Z powodu silnego zadymienia zakłócone jest funkcjonowanie lotniska.

Akcję ratunkową utrudnia to, że od kilku dni pożary lasów szaleją również w kontynentalnej Portugalii, angażując służby ratownicze. Ogień zniszczył domy, sprawił, że przez wiele godzin zamknięte były główne autostrady i zmusił mieszkańców kilku miejscowości do ewakuacji. W środę w prawie całej północnej części kraju obowiązywało najwyższe zagrożenie pożarowe.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił, że nie wyklucza skierowania prośby o pomoc do innych krajów europejskich oraz Rosji, jeżeli do 15 sierpnia nie uda opanować się sytuacji.
Tagi: pożar, Madera, Portugalia, Funchal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870