TYP: a1

Nowy port jachtowy w Pucku

czwartek, 8 grudnia 2016
Z mediów/MF

W Pucku zrezygnowano z budowy osłony poru żeglarskiego, która miała łagodzić falowanie. Ma za to powstać nowy port jachtowy.

Fot. Wikipedia

Władze Pucka porozumiały się ze Stowarzyszeniem Armatorów Jachtowych, które domagała się budowy prowizorycznej osłony portu jachtowego w Pucku w postaci gwiazdobloków. Władze miasta zakwestionowały sens ich budowy gwiazdo bloków, ponieważ wysokość  kosztów i czas trwania niezbędnych procedur są takie same, jak przy budowie docelowych falochronów.

Zgodnie z nowym porozumieniem, armatorzy wesprą gminę w działaniach mających na celu przyspieszenie budowy mariny. Miasto w ciągu najbliższych tygodni ma otrzymać pozwolenie na budowę oraz uzgodnienia środowiskowe, co otwiera możliwości ubiegania się o unijną dotacje na budowę mariny. Jeżeli Puck otrzyma pieniądze, nowy port jachtowy z falochronem zachodnim powstanie do 2020 roku. Z kolei Urząd Morski ma w tym czasie wybudować w puckim porcie falochron północny.

Planowane inwestycje mają sprawić, że Puck, chętnie odwiedzany przez żeglarzy i miłośników sportów wodnych, mógłby stać się jeszcze bardziej atrakcyjny i byłby w stanie zaoferować nowoczesną bazę sportową, o wiele większą niż dotychczas. Nowe falochrony z kolei pozwolą na zabezpieczenie infrastruktury portowej i sprzętu w razie niekorzystnych warunków pogodowych.

Tagi: port, Puck, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786