TYP: a1

Nowa ustawa przeszła, ale statki pod polską banderę nie powrócą

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
z mediów | JM
Choć Sejm przyjął ostatecznie - okrojoną - nowelizację w sprawie warunków pracy na morzu, to polskie statki nie powrócą pod rodzimą banderę. Rejestrowanie jednostek w obcych krajach wciąż bardziej się opłaca.

Isa


Nowa ustawa o warunkach pracy na morzu została przyjęta przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Zakłada ona między innymi wdrożenie międzynarodowej konwencji MLC, zapewniającej ujednolicone standardy pracy, życia i bezpieczeństwa na pokładach statków. W ustawie brak jest zapisów zachęcających do pływania pod polską banderą. Całość rządowego projektu przeczytać można na sejmowej stronie internetowej.

Obecną wersję ustawy krytykują między innymi przedstawiciele Solidarności. Według nich możliwość powrotu pod polskie bandery byłaby możliwa tylko przy spełnieniu dwóch warunków - zaprzestaniu konieczności płacenia podatku przez marynarzy oraz rozdzielenie składek emerytalnych na trzy podmioty: państwo, pracodawcę i pracownika. Opinię tę potwierdzają przedstawiciele Rady Pracowniczej Polskiej Żeglugi Morskiej.

Wśród największych polskich armatorów statków zarejestrowanych pod polską banderą brak. I choć o sprzyjające przeflagowaniu jednostek warunki walczą już od lat, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tej kwestii nie zmieni. Teraz ustawa trafi jeszcze do Senatu.
Tagi: Sejm, Senat, Ustawa o pracy na morzu, bandera, Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932