TYP: a1

“Nashachata” - tragiczne zakończenie wyprawy polskiego jachtu

środa, 15 grudnia 2010
Weronika Morys
Ushuaia
Ushuaia. Fot. Jerzy Strzelecki
 


Wyprawa “Od Kopca do Góry Kościuszki” rozpoczęła się w Krakowie. Z grodu Kraka żeglarze wyruszyli w 2008 roku początkowo na łodzi "Welet", aby w Gdańsku przesiąść się na jacht “Nashachata”. Cała wyprawa, która miała zakończyć się w nowozelandzkim Auckland, została podzielona na kilka etapów, w których brały udział różne załogi.





“Nashachata” przepłynęła przez Atlantyk, opłynęła wschodnie wybrzeże Ameryki Południowej, pokonała Horn, a następnie okrążyła Ziemię, zawijając do portów m.in. w RPA, Australii, Nowej Zelandii, francuskiej Polinezji i na chilijskiej Wyspie Wielkanocnej. 15 listopada tego roku, po niecałych dwóch latach rejsu jacht zamknął pętlę ponownie mijając przylądek Horn. Przez cały ten czas zmieniały się załogi i kapitanowie jednostki. 30 listopada "Nashachata" z załogą pod dowództwem kapitana Marka Radwańskiego wyruszyła z Ushuaia w rejs na Antarktydę, który miał się zakończyć w Ushuaia w Argentynie około 18 grudnia.

W poniedziałek, 15 grudnia, jacht z siedmioma osobami na pokładzie rozbił się o skały u wybrzeży Argentyny. Pięciu rozbitków udało się uratować. Akcja poszukiwawcza pozostałych dwóch osób, kapitana Marka Radwańskiego oraz jego brata Pawła Radwańskiego, trwała cały dzień. Argentyńskie media podały dzisiaj, że odnaleziono ciała dwóch osób z załogi. Jak poinformowało TVN24, na miejsce leci armator statku, Zbigniew Jałocha.

Na stronie wyprawy pojawiła się informacja:

Przed kilkunastoma minutami statek z pięcioma rozbitkami na pokładzie zawinął do Ushuaia.

Cztery osoby nie mają poważniejszych obrażeń, bosman Wojtek Kowalik ma nieznaczne obrażenia głowy. Życiu żadnego z nich nie zagraża niebezpieczeństwo

Niestety potwierdzona została informacja o śmierci kapitana Marka Radwańskiego oraz Pawła Radwańskiego.

Informacja z 09:31 CET

Nashachata
Miejsce zdarzenia. Źródło: conceptsailing.org
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971