TYP: a1

Na rosyjskim poligonie mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym

poniedziałek, 12 sierpnia 2019
Z mediów/PAP

Rosja zamknęła na miesiąc dla żeglugi część Morza Białego. Władze portu w Archangielsku poinformowały, że zamknięto Zatokę Dwińską. To konsekwencja wybuchu, do jakiego doszło 8 sierpnia  na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji. Jak pisze agencja Reuters, do wybuchu mogło dojść podczas testowaniu pocisku z napędem jądrowym.

Według Reutersa mogła być to rakieta, która w Rosji znana jest jako 9М730 Buriewiestnik, w klasyfikacji NATO oznaczona jako SSC-X-9 Skyfall. Zasięg tego pocisku manewrującego Putin określił jako "nieograniczony". Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA, ocenił w oparciu o zdjęcia satelitarne i inne dane, że do wypadku doszło podczas testowania pocisku z napędem jądrowym. Lewis dodał, że w okolicach wybuchu u wybrzeży Morza Białego tego samego dnia zidentyfikowano okręt "Sieriebrianka", przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

Radio Swoboda poinformowało, że u sześciu osób rannych w wybuchu stwierdzono objawy skażenia promieniowaniem. Poszkodowani zostali przetransportowani do państwowego szpitala imienia Burnaziana w Moskwie, specjalizującego się w leczeniu chorób popromiennych. Niedługo po wybuchu lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu "krótkotrwałego" wzrostu promieniowania, ale już w piątek władze miasta Siewierodwińsk wycofały informację w tej sprawie bez dodatkowych wyjaśnień.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne szkodliwe substancje i poinformowało, że promieniowanie jest w normie. Z kolei organizacja Greenpeace, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych, podała, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę.

Państwowa agencja energii atomowej Rosatom poinformowała w sobotę, że do wybuchu silnika rakietowego, wskutek którego zginęło pięciu jej pracowników, doszło podczas testów na platformie morskiej, a przyczyną zdarzenia był "zbieg okoliczności" - po zakończeniu testu zapaliło się paliwo rakiety oraz nastąpiła detonacja. Rosyjska redakcja BBC wyjaśniała w czwartek, że na terytorium administracyjnego okręgu Nienoksa znajduje się państwowy centralny morski poligon doświadczalny marynarki wojennej Rosji, na którym testowane są wszystkie rodzaje rakiet, jakimi dysponują rosyjskie okręty.

Tagi: wybuch, rakieta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001