TYP: a1

Na rosyjskim poligonie mogła wybuchnąć rakieta z napędem jądrowym

poniedziałek, 12 sierpnia 2019
Z mediów/PAP

Rosja zamknęła na miesiąc dla żeglugi część Morza Białego. Władze portu w Archangielsku poinformowały, że zamknięto Zatokę Dwińską. To konsekwencja wybuchu, do jakiego doszło 8 sierpnia  na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji. Jak pisze agencja Reuters, do wybuchu mogło dojść podczas testowaniu pocisku z napędem jądrowym.

Według Reutersa mogła być to rakieta, która w Rosji znana jest jako 9М730 Buriewiestnik, w klasyfikacji NATO oznaczona jako SSC-X-9 Skyfall. Zasięg tego pocisku manewrującego Putin określił jako "nieograniczony". Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA, ocenił w oparciu o zdjęcia satelitarne i inne dane, że do wypadku doszło podczas testowania pocisku z napędem jądrowym. Lewis dodał, że w okolicach wybuchu u wybrzeży Morza Białego tego samego dnia zidentyfikowano okręt "Sieriebrianka", przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

Radio Swoboda poinformowało, że u sześciu osób rannych w wybuchu stwierdzono objawy skażenia promieniowaniem. Poszkodowani zostali przetransportowani do państwowego szpitala imienia Burnaziana w Moskwie, specjalizującego się w leczeniu chorób popromiennych. Niedługo po wybuchu lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu "krótkotrwałego" wzrostu promieniowania, ale już w piątek władze miasta Siewierodwińsk wycofały informację w tej sprawie bez dodatkowych wyjaśnień.

Rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne szkodliwe substancje i poinformowało, że promieniowanie jest w normie. Z kolei organizacja Greenpeace, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych, podała, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę.

Państwowa agencja energii atomowej Rosatom poinformowała w sobotę, że do wybuchu silnika rakietowego, wskutek którego zginęło pięciu jej pracowników, doszło podczas testów na platformie morskiej, a przyczyną zdarzenia był "zbieg okoliczności" - po zakończeniu testu zapaliło się paliwo rakiety oraz nastąpiła detonacja. Rosyjska redakcja BBC wyjaśniała w czwartek, że na terytorium administracyjnego okręgu Nienoksa znajduje się państwowy centralny morski poligon doświadczalny marynarki wojennej Rosji, na którym testowane są wszystkie rodzaje rakiet, jakimi dysponują rosyjskie okręty.

Tagi: wybuch, rakieta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 January

Urodził się Zygfryd Perlicki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w żeglarstwie morskim, w 1957 r. wygrywa regaty "Kieler Woche", w 1972 r. startuje na olimpiadzie w Kilonii w klasie "Soling" (8. miejsce). W latach 19
wtorek, 26 stycznia 1932
Kulminacja święta żaglowców świata - Tall Ships Race w Australii.
wtorek, 26 stycznia 1988
Flota eskpedycyjna dociera do Bottany Bay (dzisiejsze Sydney) rozpoczynając osadnictwo w Australii.
sobota, 26 stycznia 1788