TYP: a1

Medal Kalos Kagathos dla Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

środa, 16 października 2019
Z mediów

Krystyna Chojnowska – Liskiewicz otrzymała medal Kalos Kagathos. To odznaczenie dla byłych, wybitnych sportowców, którzy odnieśli sukcesy także w pracy zawodowej zgodnie ze starożytną grecką ideą kalos kagathos (piękny i dobry).

Odznaczenie zostało ustanowione w 1985 roku i jest nawiązaniem do starożytnego ideału kalokagatii. Laureatami Medalu mogą zostać polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureat Medalu to osoba, która jest równie znakomita podczas startów sportowych, co i później, za metą.

Wśród laureatów znajdują się wybitni sportowcy, jednak do tej pory nie było żeglarza. Tym bardziej cieszy, że wyróżnienie przypadło Krystynie Chojnowskiej – Liskiewicz, pierwszej kobiecie, która opłynęła dookoła kulę ziemską. 

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 11 października i była jednym z punktów obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który powołano do życia 12 października 1919 roku w Krakowie.

 

Tagi: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Kalos Kagathos, medal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877