TYP: a1

Maxus Solo Around - "Atlantic Puffin" wpłynął na Pacyfik

czwartek, 14 maja 2015
Informacja prasowa | Dobrochna Nowak
Szymon Kuczyński rozpoczyna III etap rejsu Maxus Solo Around. 12 maja 2015 o 1235 UTC wypłynął z Panamy na Pacyfik. Tym samym rozpoczął się drugi rok życia jachtu Maxus 22 przygotowanego specjalnie na ten rejs w stoczni Northman. To 11 maja 2014 roku odbył się chrzest jachtu na którym otrzymał on swoje imię - Atlantic Puffin.

Szymon Kuczyński

Od tego czasu przepłynął już 12514 mil morskich w czasie 2797 h (w tym na silniku 26 h). Jego średnia prędkości to 4,47 wezły czyli 107,3 nm na dobę! Spotkał najróżniejsze warunki pogodowe - okresy ciszy, żeglugę na silnych prądach, oceaniczne fale oraz sztormy (maksymalna spotkana siła wiatru to 58 węzłów). Atlantic Puffin odwiedził w ciągu tego roku 34 porty w 15 krajach.

Miesięczny postój w Panamie spowodowany był problemami z biurokracją Kanału Panamskiego. Większość czasu spędził w Portobelo, położonym ok 20 mil od Colon. Na Atlantic Puffinie trzeba było zamontować pożyczony silnik przyczepny, dowieść przenośną toaletę, odbijacze i liny wymagane do przepłynięcia przez kanał. Ponadto Maxus 22 musiał przejść test prędkości aby udowodnić, że jest w stanie utrzymać wymaganą minimalną prędkość płynięcia (5 węzłów). Jacht wzbudzał duże zainteresowanie i wątpliwości urzędników ze względu na niewielki rozmiar, ale bez problemu poradził sobie ze wszystkimi wymaganiami. Na czas płynięcia na pokładzie znaleźć musiała się dodatkowa załoga - procedura płynięcia przez kanał wymaga na pokładzie obecności sternika, 4 osób załogi do obsługi lin oraz advisora - pilota.

Kanał Panamski

Następny postój planowany jest na Polinezji Francuskiej po przepłynięciu ponad 4 tysięcy mil morskich. Szymon planuje pokonać ten odcinek w czasie około 2 miesięcy. Kluczowe będą pierwsze tygodnie kiedy musi przeciąć równik - obszar słabych wiatrów. Planuje żeglować na południe, by po około dwóch tygodniach obrać kurs na zachód i minąć Galapoagos. Następnie popłynie na Markizy lub na Tahiti. Decydować będą warunki pogodowe - w 2015 roku uaktywniło się zjawisko El Ninio, które wpływać będzie na zaburzenia zjawisko pogodowych na całej kuli ziemskiej, a zwłaszcza w regionie Pacyfiku.

Pozycja jachtu będzie aktualizowana raz dziennie i nanoszona na mapę zamieszczoną na stronie www.zewoceanu.pl oraz https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kf0-hG4jc7CI
Tagi: Maxus Solo Around
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942