TYP: a1

Le Quy Don dotarł do portu

poniedziałek, 1 lutego 2016
Z mediów/MF
Żaglowiec Le Quy Don, wybudowany dla Wietnamskiej Akademii Marynarki Wojennej przez Marine Project w Gdańsku dotarł do portu w Nha Trang.


Fot. Marine Project


Umowa dotycząca budowy żaglowca została podpisana w 2013 roku między Wietnamską Ludową Marynarką Wojenną i Polskim Holdingiem Obronnym, a kontrakt obejmował także szkolenie załogi. Projekt żaglowca opracowało Biuro Projektowe Choreń Design&Consulting. Trzymasztowy bark szkolny został wybudowany przez stocznię Marine Projects Ltd. Ma długość całkowitą 67 m, długość kadłuba - 58,3 m, szerokość - 10 m i zanurzenie - 4 m. Załoga stała składać się będzie z kadry dowódczej liczącej 30 osób i 80 kadetów. Powierzchnia żagli wynosić ma 1,4 tys. mkw. Wysokość grotmasztu od linii wodnej, najwyższego, środkowego, wynosi niemal 40 m. Napęd pomocniczy barku stanowi silnik o mocy 880 kW, zapewniający mu prędkość do 12 węzłów. Żaglowiec jest uzbrojony. Żaglowiec będzie także uzbrojony – wynika to z tego, że oprócz celów szkoleniowych będzie także wykorzystywany do patrolowania wód przybrzeżnych.

W swoją podróż do Wietnamu Le Quy Don wyruszył jeszcze w ubiegłym roku, do portu dotarł po 125 dniach podróży.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932