TYP: a1

Le Marite zawinął do Gdańska

czwartek, 12 października 2017
Z mediów/Dziennik Bałtycki

Mający prawie sto lat piękny trójmasztowiec "Le Marité" zawinął do Gdańska. Żaglowiec od piątku do wtorku będzie dostępny dla zwiedzających.

"Le Marité" został zwodowany w 1923 roku we Francji, w stoczni w Fécamp. Na początku służył do połowu dorsza.  W 1930 roku został odkupiony przez duńskiego armatora. W czasie II wojny światowej służył jako statek rybacki zaopatrujący Wielką Brytanię. Od 1946 do 1992 przeszedł kilka modyfikacji, został zamontowany silnik, po czym zaklasyfikowano go jako szkuner z drewna do połowów śledzi i krewetek. Głównie wykorzystywany był do połowów wzdłuż wybrzeży. W 1978 roku został rozbrojony i przeznaczony do zniszczenia. Na szczęście dla jednostki odkupili i przywrócili ją do użytku Szwedzi. Maszty zostały przerobione, a wnętrze zmodyfikowane tak, aby można było na nim odbywać rejsy. W 1992 roku pod nową nazwą Blå Marité af Pripps jednostka wygrała jeden z wyścigów żaglowców.

W 1999 roku, Jacques Chauveau, ówczesny prezes stowarzyszenia AMERAMI zajmującego się ochroną dziedzictwa morskiego Francji dowiedział się, że żaglowiec jest na sprzedaż. Po trwających kilka lat negocjacjach kolektyw regionów normandzkich odkupił Le Marite za kwotę 1,6 miliona euro. W 2006 roku rozpoczęła się renowacja statku, aby przywrócić go do stanu pierwotnego. Ukończono ją ostatecznie 9 kwietnia 2012 roku. Całość prac kosztowała 5 milionów euro.

 

Trójmasztowiec, który  zawinął właśnie do Gdańska, cumuje w Przystani Gdańskiej przed hotelem Hilton. Od piątku do wtorku włącznie będzie można zwiedzać jego wnętrze. Dostępne będą: mostek, pokład oraz duża sala pod pokładem. Zwiedzanie będzie dostępne w piątek w godzinach 15-18, a od soboty do wtorku w godz. 10-12 oraz 14-18.

Statek pojawił się w Trójmieście w ramach sponsorowanej przez Unię Europejską kampanii informacyjnej przybliżającej produkty rolne z zamorskich terytoriów europejskich: Gwadelupy, Martyniki, Madery i Wysp Kanaryjskich. Na pokładzie będzie można zobaczyć wystawę zdjęć prezentujących owoce i warzywa z tych krajów.

 

Wstęp na pokład "Le Marité" i wystawę jest wolny.

 

 

Tagi: żaglowiec, Le Marite
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 czerwca

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852