TYP: a1

Koronawirus we Włoszech

poniedziałek, 24 lutego 2020
Monika Frenkiel

Z powodu koronawirusa ograniczenia wprowadzają Włochy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, żeby wybierając się do tego kraju śledzić doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa oraz liczyć się z utrudnieniami.

 

We Włoszech odnotowano ponad 150 przypadków koronawirusa a 25 chorych osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Dlatego też władze północnych regionów Włoch zastosowały nadzwyczajne środki, ograniczając miejsca, w których przebywają duże grupy ludzi. Zamykane są szkoły i uczelnie, odwołuje się imprezy masowe, skrócono m. in.  festiwal karnawałowy w Wenecji został skrócony W Lombardii, gdzie jest najwięcej zachorowań, zamknięte będą placówki oświatowe wszystkich szczebli począwszy od przedszkoli. W ramach prewencji podobną decyzję o zamknięciu szkół podjęły władze Friuli-Wenecji Julijskiej. Władze Lombardii podjęły też decyzję o zawieszeniu wszelkich imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych oraz uroczystości religijnych, odwołano msze i nabożeństwa. Dyrekcja mediolańskiego teatru La Scala anulowała wszystkie najbliższe spektakle, zamknięte będą także muzea.

W sobotę włoski rząd wydał dekret, w którym zabroniono wstępu do gmin-ognisk zachorowań w regionach Lombardia i Wenecja Euganejska oraz ich opuszczania. Obecnie zamknięto jedenaście gmin, zamieszkanych przez 50 tys. ludzi.  Tym samym Włochy znalazły się na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby potwierdzonych przypadków, po Chinach i Korei Południowej.

Z uwagi na fakt, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a włoska Obrona Cywilna podkreśla, że trudno przewidzieć kierunki rozprzestrzeniania się wirusa, MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Włoch. Komunikaty są na bieżąco zamieszczane na stronie placówek we Włoszech www.gov.pl/wlochy oraz na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/homeNuovoCoronavirus.jsp

Należy również liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez władze włoskie działaniami prewencyjnymi, w tym kontrolami na lotniskach.Główny Inspektorat Sanitarny odradza Polakom podróżowanie do Włoch

 

Tagi: koronawirus, Włochy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002