TYP: a1

Koreańscy rybacy zatrzymani przez Rosjan

środa, 2 października 2019
Anna Ciężadło

Rosyjska Straż Graniczna (FSB) zatrzymała 64 rybaków z Korei Północnej. Pływając na czterech kutrach, dokonywali oni nielegalnych połowów na terenie Morza Japońskiego, w pobliżu Primorye - w rejonie, który Rosjanie uważają za swoją wyłączną strefę ekonomiczną.

W trakcie zatrzymania funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa otworzyli ogień w kierunku jednego z koreańskich kutrów. Zdaniem Rosjan, jednostka nie zatrzymała się mimo wezwań FSB, zaś ostrzał miał wywołać pożar w maszynowni, skutkiem czego pięciu obywateli Korei Północnej odniosło obrażenia. Rannym zapewniono pomoc medyczną. Rosyjskie służby skonfiskowały też ładunek, na który składało się ponad 600 kg krabów, trzy rekiny oraz 6 ton kalmarów.

Jest to czwarty incydent z udziałem północnokoreańskich rybaków i rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa w ciągu ostatnich tygodni. Wskutek powtarzających się od połowy września interwencji FSB zatrzymano już kilkuset obywateli Korei Północnej. W trakcie zatrzymań śmierć poniósł jeden Koreańczyk i jeden Rosjanin.

Tagi: Rosja, Korea Płn, FSB, zatrzymanie, Morze Japońskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988