TYP: a1

Kontenerowiec utknął w Kanale Sueskim. Déjà vu?

poniedziałek, 6 marca 2023
Hanka Ciężadło

Można odnieść wrażenie, że od czasu sławnego Ever Given blokowanie wąskich gardeł transportu morskiego stało się nową świecką tradycją. Na szczęście tym razem było dużo mniej dramatycznie, niż w 2021 roku. Jednostkę udało się dość szybko przywrócić do ruchu. Ale parę osób z pewnością miało lekki zawał.

 

Kto tym razem?

Głównym bohaterem tegorocznej edycji blokowania Kanału stał się kontenerowiec MSC Isnatbul (IMO: 9606326), zbudowany w 2015 roku i pływający pod banderą Liberii. Jednostka była w drodze z Malezji do Portugalii, jednak w miniony weekend, podczas przepływania przez Kanał Sueski, niespodziewanie ugrzęzła na mieliźnie.

Na szczęście MSC Istanbul jest mniejszy, niż Ever Given, a przy tym nie wszedł na mieliznę aż tak mocno, jak jego poprzednik. Mimo iż Kanał nie został całkowicie zatkany, konieczne było częściowe przekierowanie ruchu. Na szczęście sytuację udało się w miarę sprawnie opanować.

Szybka akcja

Władze Kanału Sueskiego, zapewne mając w pamięci wydarzenia sprzed 2 lat, postanowiły działać szybko. Na miejsce natychmiast wysłano cztery holowniki, które zdołały przywrócić kontenerowiec do ruchu.

Rzecznik władz Kanału podkreślił, że tym razem, mimo „sytuacji awaryjnej”, ruch nie został zablokowany. Dodał, że wszystkie statki, które przybywały z północy, mogły bez przeszkód przejść przez kanał, a te, które płynęły w przeciwnym kierunku, zostały przekierowane z kanału zachodniego na kanał wschodni. Obecnie żegluga w obu kierunkach przebiega normalnie.  

Warto przypomnieć, że przez Kanał Sueski przepływa około 10 proc. światowego handlu. Od czasu powstania tej inwestycji w XIX wieku droga z Europy do Indii została skrócona o jakieś 7 tysięcy kilometrów. Czas pokonania tego odcinka wynosi od 12 do 16 godzin. No, chyba że ktoś utknie po drodze...

Tagi: Kanał Sueski, kontenerowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520