TYP: a1

Knudel wciąż na dnie

środa, 7 lutego 2018
Anna Ciężadło

Próba podniesienia z dna zabytkowego jachtu "Knudel" zakończyła się niepowodzeniem. Mimo zaangażowania specjalistycznego sprzętu i trwających niemal tydzień przygotowań, jednostka ponownie znalazła się pod wodą.

Jacht, który właściwie był pływającym karawanem (ale jakże urokliwym), zatonął 17 stycznia w marinie w Gdyni. Do dzisiaj trwają spekulacje, w jaki sposób mogło do tego dojść i dlaczego ta piękna, zabytkowa jednostka zatonęła tak szybko.

 

<t>Fot. Jacek Kwilarz</t>

 

Co poszło nie tak?

Do wyciagnięcia jachtu postanowiono użyć specjalnych poduszek powietrznych. Całą akcję poprzedziły kilkudniowe przygotowania, mające na celu zabezpieczenie jednostki oraz wypompowanie wody z jej wnętrza. Niestety, podczas próby wydobycia jacht przechylił się i ponownie zatonął.

Armator jachtu, p. Adam Wojciechowski, powiedział w rozmowie z Polsat News, że do pełni szczęścia zabrakło dosłownie trzech minut. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego podczas podnoszenia jednostka przechyliła się, ale być może doszło tu do rozszczelnienia poduszki powietrznej lub jej zaworu.

Akcja wydobywania Knudla z dna gdyńskiej mariny będzie oczywiście kontynuowana, chociaż prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie większych poduszek.

 

Film z przygotowań do podnoszenia jachtu możecie obejrzeć tutaj:

 

 

Dlaczego Knudel zatonął?

Oficjalnej odpowiedzi na powyższe pytanie wciąż nie mamy, więc pozostają nam jedynie spekulacje. Wiemy natomiast, że nurkom, badającym zatopioną jednostkę, nasunęły się pewne przypuszczenia.

Stwierdzili oni bowiem, iż lewa burta została uszkodzona jakimś przedmiotem szerszym od odbijaczy. Prawdopodobnie była to albo belka, albo bryła lodu, która znalazła się pomiędzy poszyciem jednostki a nabrzeżem i spowodowała rozszczelnienie.

Czy tak było w rzeczywistości, na razie nie sposób stwierdzić. Z pewnością podniesienie jachtu z dna pozwoli rzucić nieco światła na tę sprawę.

 

Źródło: media

 

Tagi: Knudel, akcja ratunkowa, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 sierpnia

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936