TYP: a1

Knudel wciąż na dnie

środa, 7 lutego 2018
Anna Ciężadło

Próba podniesienia z dna zabytkowego jachtu "Knudel" zakończyła się niepowodzeniem. Mimo zaangażowania specjalistycznego sprzętu i trwających niemal tydzień przygotowań, jednostka ponownie znalazła się pod wodą.

Jacht, który właściwie był pływającym karawanem (ale jakże urokliwym), zatonął 17 stycznia w marinie w Gdyni. Do dzisiaj trwają spekulacje, w jaki sposób mogło do tego dojść i dlaczego ta piękna, zabytkowa jednostka zatonęła tak szybko.

 

<t>Fot. Jacek Kwilarz</t>

 

Co poszło nie tak?

Do wyciagnięcia jachtu postanowiono użyć specjalnych poduszek powietrznych. Całą akcję poprzedziły kilkudniowe przygotowania, mające na celu zabezpieczenie jednostki oraz wypompowanie wody z jej wnętrza. Niestety, podczas próby wydobycia jacht przechylił się i ponownie zatonął.

Armator jachtu, p. Adam Wojciechowski, powiedział w rozmowie z Polsat News, że do pełni szczęścia zabrakło dosłownie trzech minut. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego podczas podnoszenia jednostka przechyliła się, ale być może doszło tu do rozszczelnienia poduszki powietrznej lub jej zaworu.

Akcja wydobywania Knudla z dna gdyńskiej mariny będzie oczywiście kontynuowana, chociaż prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie większych poduszek.

 

Film z przygotowań do podnoszenia jachtu możecie obejrzeć tutaj:

 

 

Dlaczego Knudel zatonął?

Oficjalnej odpowiedzi na powyższe pytanie wciąż nie mamy, więc pozostają nam jedynie spekulacje. Wiemy natomiast, że nurkom, badającym zatopioną jednostkę, nasunęły się pewne przypuszczenia.

Stwierdzili oni bowiem, iż lewa burta została uszkodzona jakimś przedmiotem szerszym od odbijaczy. Prawdopodobnie była to albo belka, albo bryła lodu, która znalazła się pomiędzy poszyciem jednostki a nabrzeżem i spowodowała rozszczelnienie.

Czy tak było w rzeczywistości, na razie nie sposób stwierdzić. Z pewnością podniesienie jachtu z dna pozwoli rzucić nieco światła na tę sprawę.

 

Źródło: media

 

Tagi: Knudel, akcja ratunkowa, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 maja

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520