TYP: a1

Kajakiem solo przez Pacyfik

poniedziałek, 21 stycznia 2013
Romuald Koperski zgłosił swój udział w regatach o „Błękitną Wstęgę Wioślarstwa Oceanicznego Pacyfiku” w kategorii: Pacyfik West to East Solo - bez wsparcia solo łodzią wiosłową, pomiędzy japońskim portem Choshi a wybrzeżem Ameryki Północnej. Rozpoczęcie rejsu zaplanowano na 30 czerwca 2013 roku.

Dotychczasowy rekord na tej trasie został ustanowiony przez francuskiego wioślarza Emmanuela Coindre w 2005 roku i wynosi 130 dni, 1 godzinę i 30 minut. Trasa przez północny Pacyfik to „Mount Everest” oceanów. Na 13 prób, tyko 2 wioślarzy pokonało solo tą niezwykle trudną trasę; dla porównania „pasatowe autostrady” oceanu atlantyckiego przewiosłowało już kilkuset wioślarzy.

Łódź, na której popłynie Koperski, posiada certyfikat zdolności do żeglugi oraz obowiązkowe wyposażenie sprzętowe i ratownicze według kryteriów The Ocean Rowing Society (ORS), tym samym spełnia zalecenia w zakresie bezpieczeństwa i kwalifikuje się do wzięcia udziału w regatach o „Błękitną Wstęgę Wioślarstwa Oceanicznego Pacyfiku”.

“Regaty łodzią wiosłową przez Ocean Spokojny są dla fizjologii i psychiki człowieka wyzwaniem trudniejszym od lotu po orbicie okołoziemskiej, w związku z powyższym wyraziłem zgodę na wzięcie udziału w projekcie naukowym kierowanym przez zespoły naukowców z kilku klinik.

Wiosłując przez ocean pragnę także kontynuować swoją działalność charytatywną poprzez zbieranie funduszy na rzecz m.in. dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkujących obszary Syberii. Żadne z dotychczasowych moich wypraw i rekordów nie byłyby możliwe bez entuzjazmu, wsparcia i zaangażowania wielu ludzi. Z góry więc dziękuję za każdą formę wsparcia mojego projektu.” pisze Romuald Koperski na stronie projektu www.transpacyfiksolo.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 October

W Batavii umiera Abel Tasman (urodzony w 1603 roku), holenderski żeglarz i odkrywca, podróżował do Indii, Japonii, poszukiwał Lądu Południowego i drogi Indie-Chile; podczas tej ostatniej podróży odrył dzisiejszą Tasmanię, także m.in. Tongo, Fidżi, Nową Ir
sobota, 11 października 1659