TYP: a1

Joanna Pajkowska wróciła do Polski

poniedziałek, 20 maja 2019
Monika Frenkiel, Fot. Witold Tylec

Joanna Pajkowska wróciła do Polski. 61-letnia żeglarka, która jako pierwsza Polka w historii samotnie opłynęła świat wokół trzech Wielkich Przylądków, zawinęła w sobotę do portu w Pucku.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

Pajkowską przywitały salwy z dział, orkiestra, medale i kwiaty, a nawet beczka z rumem. Wręczono jej klucze do miasta i tytuł honorowego kapra.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

Pajkowska opłynęła glob bez zatrzymywania się w portach, trasą wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin oraz Horn. Rejs zaczynał i kończył się w Plymouth i trwał 216 dni. Pajkowska płynęła na 40-stopowym, aluminiowym jachcie Fanfan, który po zakończeniu rejsu został wystawiony na sprzedaż.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

Zapytana o plany na najbliższą przyszłość Joanna Pajkowska stwierdziła, że… po prostu weźmie ciepły prysznic.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

 

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs, solo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877