TYP: a1

Jacht Wassyl dociera na drugą stronę świata

poniedziałek, 21 listopada 2016
Informacja prasowa

Wyruszyli pod koniec września ubiegłego roku i po ponad rocznej żegludze zostawiając za rufą blisko 18 tys. mil morskich dotarli na Polinezję Francuską. Po drodze zmagali się z wysokimi temperaturami tropików i zimnem dalekiego południa. Pokonali przylądek Horn, zawitali na rzadko odwiedzane wyspy Południowego Pacyfiku a teraz zacumowali na Tahiti, największej wyspie Polinezji Francuskiej. Wyprawa „7 kontynentów 4 oceany” osiągnęła prawie półmetek. 

s/y Wassyl

Po drodze odwiedzili Wyspy Kanaryjskie i Zielonego Przylądka, gorącą Brazylię i Argentynę, a następnie przepłynęli przez niedostępne kanały Patagonii. W maju bieżącego roku odwiedzili wyspę Robinsona Crusoe, a w czerwcu Wyspę Wielkanocną gdzie załoga mogła podziwiać wielkie posągi Moai. Później był pierwszy archipelag Polinezji – wyspy Gambier, a dalej Markizy, Tuamotu i Wyspy Towarzystwa.

s/y Wassyl s/y Wassyl

Warto podkreślić, że ta szczecińska wyprawa odwiedza po drodze niemal wszystkie zakamarki tych odległych bajkowych wysp, spędzając na Pacyfiku ponad pół roku i zatrzymując się w 55 różnorodnych zakątkach. Odwiedzili także wyspę Puka Puka, na której jak przyznali sami mieszkańcy pojawiają się góra dwa jachty rocznie.

s/y Wassyl s/y Wassyl

Pogoda im sprzyja. Najtrudniejszym okazał się jak dotąd najdłuższy odcinek prowadzący na Wyspę Wielkanocną, gdzie przez ponad 2 tys. mil zmagali się z dość silnymi i przeciwnymi wiatrami. Dalej było już łatwiej, wszak żeglowali od wyspy do wyspy ze wschodnimi pasatami.

s/y Wassyl

Załoga jest cały czas uśmiechnięta i rządna dalszych przygód. Najmilej wspominają posągi Moai i Tiki, górzysty krajobraz Markizów, lipcowy festiwal Heiva, nurkowanie na Fakaravie oraz wyścigi pirog „Hawaiki Nui Va’a”. A słynna wyspa Bora-Bora? - okazała się dużo ciekawsza pod wodą niż ponad nią.

s/y Wassyl

Teraz w Papeete, w jednej z niewielu marin w tej części Pacyfiku czeka ich zimowanie (choć przy temperaturze ponad 30st. C). Muszą przeczekać okres cyklonów, aby wiosną wyruszyć w dalszą podróż.

s/y Wassyl

Ze świeżo odmalowanego pokładu jachtu Wassyl pozdrawia cała załoga.

 

Losy wyprawy można śledzić na www.wassyl360.com oraz www.facebook.com/wassyl360 . Wyprawa współfinansowana jest ze środków miasta Szczecin. Na zdjęciach zaprezentowano wybrane chwile z wysp Pacyfiku.

Tagi: wyprawa, s/y Wassyl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007