TYP: a1

Jacht Leonida Teligi "OPTY" już udostępniony zwiedzającym

środa, 19 czerwca 2013
Informacja prasowa
Wczoraj - 18 czerwca - na uroczystej konferencji prasowej w Jacht Klubie Morskim Gryf w Gdyni, udostępniono zwiedzającym legendarny jacht „OPTY”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak opłynął samotnie świat. Jednostkę można zwiedzać do 15 października.

W tym roku obchodzimy 44. rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli Wokółziemskiej przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, postanowił udostępnić zwiedzającym jacht „OPTY”. W uroczystości wzięli udział Bogdan Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Maciej Dowhyluk, budowniczy jachtu, oraz Zbigniew Tarała kierownik Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni.

„OPTY” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i krótkiej służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby wreszcie trafić do jego magazynu w Tczewie. Muzeum zabezpieczyło jednostkę w stanie w jakim ją otrzymało. Od tamtej pory, czyli od blisko 30 lat, jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności w takiej formie jak teraz w Gdyni.

Podczas uroczystego udostępnienia zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się o historii jednostki i rejsu oraz posłuchać kilku pasjonujących historii o Leonidzie Telidze. Duże zainteresowanie wzbudzał zwłaszcza Maciej Dowhyluk, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące jachtu. Szybko też znaleźli się pierwsi chętni do zobaczenia „OPTY” - uczniowie Szkoły Podstawowej w Leźnie, którzy przyjechali z wycieczką do Gdyni. W rozmowie wszyscy deklarowali, że chętnie sami by w rejs popłynęli.

Legendarny jacht zwiedzać można za darmo w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w Basenie Jachtowym w Gdyni codziennie w godz. 10-18 do 15 października. Udostępnienie jednostki odbywa się także z okazji Święta Morza, które odbędzie się w Gdyni w dniach 22-30 czerwca (www.swietomorza.eu).

Foto: Jędrzej Szerle
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867