TYP: a1

Jacht Leonida Teligi "OPTY" już udostępniony zwiedzającym

środa, 19 czerwca 2013
Informacja prasowa
Wczoraj - 18 czerwca - na uroczystej konferencji prasowej w Jacht Klubie Morskim Gryf w Gdyni, udostępniono zwiedzającym legendarny jacht „OPTY”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak opłynął samotnie świat. Jednostkę można zwiedzać do 15 października.

W tym roku obchodzimy 44. rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli Wokółziemskiej przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim Gryf, postanowił udostępnić zwiedzającym jacht „OPTY”. W uroczystości wzięli udział Bogdan Witkowski, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Maciej Dowhyluk, budowniczy jachtu, oraz Zbigniew Tarała kierownik Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni.

„OPTY” zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i krótkiej służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby wreszcie trafić do jego magazynu w Tczewie. Muzeum zabezpieczyło jednostkę w stanie w jakim ją otrzymało. Od tamtej pory, czyli od blisko 30 lat, jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności w takiej formie jak teraz w Gdyni.

Podczas uroczystego udostępnienia zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się o historii jednostki i rejsu oraz posłuchać kilku pasjonujących historii o Leonidzie Telidze. Duże zainteresowanie wzbudzał zwłaszcza Maciej Dowhyluk, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące jachtu. Szybko też znaleźli się pierwsi chętni do zobaczenia „OPTY” - uczniowie Szkoły Podstawowej w Leźnie, którzy przyjechali z wycieczką do Gdyni. W rozmowie wszyscy deklarowali, że chętnie sami by w rejs popłynęli.

Legendarny jacht zwiedzać można za darmo w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w Basenie Jachtowym w Gdyni codziennie w godz. 10-18 do 15 października. Udostępnienie jednostki odbywa się także z okazji Święta Morza, które odbędzie się w Gdyni w dniach 22-30 czerwca (www.swietomorza.eu).

Foto: Jędrzej Szerle
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922