TYP: a1

Jacht I love Poland jednak nie popłynie w Fastnet Race

piątek, 2 sierpnia 2019
Z mediów/RMF

Okazuje się, że jacht „I love Poland” wbrew zapowiedziom nie weźmie jednak udziału w regatach Fastnet. Przyczyną jest wpadka dotycząca formalności ubezpieczeniowych.

 

O sprawie poinformował RMF. Jak pamiętamy, „I love Poland” od kwietnia cumuje na Rhode Island. Po wypadku (po awarii takielunku jacht miał złamany maszt i uszkodzona burtę) to właśnie tam dokonywano napraw.

 

Nowy maszt był już zamontowany, z Polski ściągnięto załogę, która po kwietniowej awarii wróciła do kraju. Ale kiedy jednostka miała już wyruszać w kolejny rejs, nie otrzymała polisy, bowiem nie dokonano wymaganych przez ubezpieczyciela, specjalnych badań masztu. Badania te miały potwierdzić, czy maszt nie ma mikropęknięć albo wad, które mogłyby doprowadzić do ponownej awarii.

Jak tłumaczył korespondentowi RMF, Pawłowi Żuchowskiemu jego informator, brak badań wynika z zaniedbań strony polskiej.

 

Maszt znów został zdemontowany, załoga wróciła do Polski a kapitan jednostki czeka teraz na specjalistyczną firmę, która ponownie maszt zamontuje. Na profilu na facebooku poinformowano: „W związku z przedłużeniem procesu naprawy zmodyfikowaliśmy plan regatowy. Stawiając bezpieczeństwo załogi na pierwszym miejscu dostosowaliśmy się do konieczności pozostania w stoczni i ukończenia naprawy, wobec czego Regaty Fastnet w tym roku są poza naszym zasięgiem.”

 

Koszty postoju jachtu i jego naprawy są ogromne, jednak Polska Fundacja Narodowa twierdzi, że koszty umowy objęte są tajemnicą.

 

The Fastnet Race zaliczany jest do najtrudniejszych i najważniejszych wyścigów morskich świata. Trasa wyścigu wiedzie z brytyjskiego Cowes, przez cieśninę Solent, wzdłuż południowego wybrzeża Anglii, Kanał La Manche, Morze Celtyckie, aż do słynnej irlandzkiej skały Fastnet. Trasa liczy 605 mil morskich, a meta usytuowana jest w Plymouth. Impreza odbywa się co dwa lata. W tegorocznej edycji udział weźmie pięć jachtów z Polakami na pokładach: „AmberSail II” z Przemysławem Tarnackim, „Fujimo” z Tomaszem Kosobuckim, „One Way” z Januszem Madejem, „Polished Manx” z Kubą Szymańskim oraz „Sailing Poland” Macieja Marczewskiego.

 

 

Tagi: I love Poland, jacht, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935