TYP: a1

Historyczny awans polskich żeglarzy do Top Ten profesjonalnej formuły Match Racing

czwartek, 12 grudnia 2013
Informacja prasowa
Polska załoga Tarnacki Yacht Racing awansowała na 9. pozycję światowego rankingu ISAF World Match Racing Rankings.

To największy sukces polskich żeglarzy od czasu zdobycia przez załogę Karola Jabłońskiego tytułu mistrzów świata w 2003 roku. Polacy zajmują 9. lokatę na ponad 1600 sklasyfikowanych załóg startujących w formule Match Racing na świecie. Polska załoga w składzie Przemysław Tarnacki (sternik), Łukasz Wosiński (taktyk), Marcin Banaszek (bow man) i Przemysław Płóciennik (trymer) wygrała w tym roku między innymi 10. edycję prestiżowych regat Pucharu Świata Sopot Match Race. Do rankingu klasyfikowane są cztery najlepsze rezultaty z sezonu 2013 i cztery najlepsze z sezonu 2012.

Match Racing to jedna z najbardziej prest iżowych konkurencji światowego jachtingu, w której ścigają się na co dzień medaliści olimpijscy, zawodowi żeglarze i mistrzowie świata poszczególnych klas żeglarskich. Według tej formuły odbywają się legendarne regaty o Puchar Ameryki. Match Racing to krótkie, intensywne i niezwykle efektowne wyścigi 'jeden na jeden', rozgrywane najczęściej na oczach tysięcy kibiców w najlepszych lokalizacjach na świecie.

Pierwsza dziesiątka ISAF World Match Racing Rankings:
  1. Taylor Canfield, Amerykańskie Wyspy Dziewicze
  2. Ian Williams, Wielka Brytania
  3. Bjorn Hansen, Szwecja
  4. Philip Robertson, Nowa Zelandia
  5. Mathieu Richard, Francja
  6. Keith Swinton, Australia
  7. Nicolai Sehested, Dania
  8. Simone Ferrarese, Włochy
  9. Przemysław Tarnacki, Polska
  10. Eric Monnin, Szwajcaria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 July

Wystartował w regatach Chicago-Mackinac Race 1999 polonijny jacht "Gemini". Był pierwszym jachtem zbudowanym w Polsce, który wziął udział w regatach Chicago-Mac. Załogę prowadzoną przez Andrzeja W. Piotrowskiego stanowili żeglarze polonijni z Chicago i ok
sobota, 10 lipca 1999
W pierwszy rejs wypływa "Dar Młodzieży".
sobota, 10 lipca 1982
W Kopenhadze miało miejsce rozpoczęcie kolejnej edycji "Operacji Żagiel", skąd flotylla statków i jachtów żaglowych pożeglowała do Gdyni, gdzie odbyły się główne imprezy towarzyszące. Pierwszy na mecie w Gdyni w klasie żaglowców był "Towariszcz".
środa, 10 lipca 1974