TYP: a1

Grzegorz Węgrzyn musiał zakończyć rejs

wtorek, 18 kwietnia 2017
Z mediów/MF

To definitywny koniec samotnego rejsu dookoła świata polskiego żeglarza. Grzegorz opuścił pokład swojego jachtu „Regina R.”. Jednostka uznana za wrak dryfuje po Pacyfiku.

W swój samotny rejs Grzegorz Węgrzyn wyruszył ze Szczecina w czerwcu 2015 roku. Żeglarz zakładał, że opłynie świat w mniej niż 300 dni, bez zawijania do portów, ale ok.  tysiąca mil na południe od Wysp Zielonego Przylądka awaria komputera pozbawiła żeglarza map oraz autopilota i Węgrzyn musiał zawinąć do portu Praia w archipelagu WZP. Później na jachcie doszło do awarii olinowania i jednostka musiała zawinąć do portu Simonstown pod Kapsztadem. Tam okazało się, że wydatki na nowy sprzęt nie pozwolą Polakowi uzupełnić kończącego się jedzenia - na odsiecz ruszyła Polonia z RPA.

 

W dalszy rejs Grzegorz Węgrzyn ruszył w maju 2016 - przez Ocean Indyjski w kierunku Nowej Zelandii - i zzniknął. W sierpniu 2016 roku został uznany za zaginionego. Nie było z nim kontaktu, bo Węgrzyn nie miał na pokładzie odpowiednich środków łączności. Odnalazł się we wrześniu, kiedy wpłynął do australijskiego Fremantle. W 2017 roku dotarł do Auckland w Nowej Zelandii. Port opuścił 18 marca. Jego celem był przylądek Horn, a następnie Szczecin.

 

14 kwietnia Grzegorz Węgrzyn za pomocą boi EPIRB – automatycznie wysyłającej sygnał ratunkowy – wezwał pomoc. Został odnaleziony 2700 kilometrów na wschód od Nowej Zelandii przez samolot wojskowy tego kraju. Jacht miał zniszczony ster i stracił sterowność.

Nowozelandzkie służby skierowały w stronę jednostki statek towarowy „Key Opus”, żeglarz nie wsiadł jednak na jego pokład. W niedzielę ponownie wysłano więc z Nowej Zelandii samolot wojskowy, tym razem z osobą, która znała język polski. Po kilku nieudanych próbach lotnikom udało się dostarczyć Węgrzynowi radio. Dopiero dzięki radiu i pomocy tłumacza ratownikom udało się przekonać żeglarza, by ewakuował się z jachtu na statek.

Dace Wilson z Rescue Coordination Centre New Zealand w nowozelandzkich mediach poinformował, że Węgrzyn „niechętnie” opuścił swój jacht i że „nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji”, w której się znalazł.

Ostatecznie Grzegorz Węgrzyn znalazł się na statku i na jego pokładzie dotrze do Chile w Ameryce Południowej prawdopodobnie na początku maja. Jacht został porzucony na Pacyfiku. Nowozelandzkie służby wystosowały komunikat do żeglujących w tym rejonie, by uważali na jednostkę uznaną za wrak.

Tagi: Grzegorz Węgrzyn, rejs, akcja ratunkowa, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922