TYP: a1

Grecja kusi również zimą

niedziela, 5 grudnia 2010
Weronika Morys
Atli Hardarson, www.flickr.com

Żeglowanie zimą w Grecji należy do ciekawych doświadczeń. Warto wypłynąć na spokojne morze w czasie tak zwanych “dni Alkyonidesa”, czyli “krótkiego lata” w połowie stycznia. To doskonały okres, żeby docenić piękno wspaniałych krajobrazów, malowniczych wiosek i starożytnych zabytków. W spokojnej atmosferze wysp można cieszyć się prawdziwą Grecją, spotykając się z tubylcami w tawernach i "kafeneía", i stać się częścią "wyspiarskiej kultury". Grecki portal turystyczny visitgreece.gr zaprezentował kilka wartych odwiedzenia - nie tylko zimą - miejsc w Grecji.
Spetses


Spetses to wyspa, która szczyci się wspaniałą żeglarską przeszłością. Po przybyciu do portu w SpetsesRosino warto zwrócić uwagę na powozy konne - można wybrać się na wycieczkę po wyspie jednym z nich. W starym porcie można zobaczyć drewniane łodzie, wykonywane w tradycyjny sposób od wieków. Warto również skosztować tradycyjnej greckiej wódki - ouzo. Po wyspie najwygodniej poruszać się rowerem podziwiając wspaniałe rezydencje, które leżą przy wąskich brukowanych uliczkach. Znajduje się tu wiele zabytków, takich jak dom Boubouliny (bohaterki wojny o niepodległość w 1821 roku) z drewnianym rzeźbionym sufitem, XVIII i XIX-wiecznymi meblami, ciekawą kolekcją starej broni, porcelany i rzadkich książek. Każdy kto wróci na Spetses ponownie we wrześniu, będzie miał okazję wziąć udział w imponującej inscenizacji bitwy morskiej, która odbywa się co roku od 1931 roku.

Poros

PorosNastępny ciekawy do odwiedzenia port znajduje się w Poros. Poros jest miastem wyspiarskim zbudowanym na kształt amfiteatru na dwóch wzgórzach. Znajduje się tu muzeum archeologiczne, które jest w posiadaniu ważnych znalezisk kultury mykeńskiej i z czasów rzymskich, jak również pochodzących ze starożytnych wraków statków. W północnej części wyspy można zwiedzić ruiny świątyni Posejdona, wybudowanej około 520 roku p.n.e. Ateński mówca Dimosthenes popełnił w tej świątyni samobójstwo wypijając truciznę, ponieważ był ścigany przez Filipa, króla Macedonii. 4 km na wschód od miasta Poros można znaleźć najbardziej imponujące zabytki kościelne na wyspie. Znajduje się tu klasztor Zoodóhos Pigi zbudowany w XVIII wieku, otoczony przez wysokie, pozbawione okien mury. W klasztornej bibliotece znajduje się wspaniały zbiór 150 tomów ksiąg kościelnych i innych rzadkich starodruków patriarchalnych. Przy wejściu do klasztoru można napić się źródlanej wody, która słynie z właściwości leczniczych. Można też zwiedzić pobliskie wysepki - Bourtzi, gdzie znajdowała się twierdza bizantyjskiego admirała Nasara, Modi z wrakiem statku z okresu mykeńskiego, czy Daskaleió z kapliczką poświęconą Najświętszej Marii Pannie.

Méthana

W następnej kolejności warto skierować swoją łódkę w kierunku wulkanicznego półwyspu Méthana. Na górzystym półwyspie można odwiedzić wioskę Panegyrics of Granovetter, www.flickr.comrybacką Agios Georgios i uzdrowisko Pausanias, gdzie występują źródła termalne. W miejscowości Paleokastro stoją resztki klasycznych murów i bram akropolu, którego reszta zniknęła w morzu w czasie wybuchu wulkanu. Na całym półwyspie znajdują się 32 wulkany. Wspinaczka na najwyższy krater jest nie lada wyzwaniem. Wędrówkę należy rozpocząć z miejscowości Kameni Hora. Po zaopatrzeniu się w wygodne buty i zapas wody można rozpocząć 25-minutową wędrówkę drogą wznoszącą się do krawędzi wulkanu. Na szczycie warto przespacerować się po zastygniętych jęzorach lawy i podziwiać widoki dzikiego krajobrazu czarnych, czerwonych i zielonych turni i głębokich przepaści. Méthana jest również znana ze swoich źródeł termalnych, które przyciągają seniorów z wielu krajów europejskich.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882