TYP: a1

Francuzi podejmą kolejną próbę zdobycia Trofeum Juliusza Verne'a

poniedziałek, 11 stycznia 2021
Z mediów

Żeglarze są uparci – a na pewno ci. 10 stycznia trimaran „Gitana 17” ponownie wystartował, aby powalczyć o Trofeum Juliusza Verne'a i pobić rekord najszybszego opłynięcia świata pod żaglami. 

 

To już drugie podejście do Trofeum francuskiej załogi, w której znajdują się Franck Cammas, Charles Caudrelier, Morgan Lagravière, David Boileau, Yann Riou and Erwan Israël. Założeniem wyścigu jest opłynięcie świata dookoła z opłynięciem trzech przylądków, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz. Linia startu i mety są stałe i znajduje się między latarnią morską Créac’h na francuskiej wyspie Ushant a latarnią morska Lizard w brytyjskiej Kornwalii.

Francuzi startują już drugi raz. Pierwszy raz wyruszyli 25 listopada, niestety już trzy dni później zderzenie z nieznanym obiektem spowodowało uszkodzenie jednego z foilów, załoga podjęła więc trudną decyzję o rezygnacji z wyścigu. Jednak po dokonaniu napraw i szeregu testów od 20 grudnia ponownie byli gotowi do startu i czekali tylko na odpowiednie warunki. Na szczęście otworzyło się okno pogodowe i trimaran wypłynął 10 stycznia o godzinie 2.33 w nocy.
Francuzi mierzą się z rekordem trasy z 2017 roku. Wtedy również francuski team na trimaranie „IDEC Sport”  pod dowództwem Francisa Joyona opłynął świat w 40 dni, 23 godziny, 30 minut, 30 sekund. Żeby zdobyć Trofeum Juliusza Verne’a załoga „Gitany” musi przeciąć linię mety najpóźniej 20 lutego o godzinie 1.03.15 w nocy. 

 

Tagi: Jules Verne Trophy, Franck Cammas, wyścig
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971