TYP: a1

Dryfowały po oceanie, uratowali je Amerykanie

piątek, 27 października 2017
Redakcja/MF

Przez pięć miesięcy dwie kobiety dryfowały na swoim jachcie po Pacyfiku. Uratowała je amerykańska marynarka wojenna.

[t][/t] [s]Fot. www.navy.mil [/s]Pechowe żeglarki to Jennifer Appel i Tasha Fuiaba z Honolulu. Kobiety wypłynęły z Hawajów 3 maja, chcąc dopłynąć na Tahiti. 30 maja uszkodzeniu uległ silnik jednostki, kobiety jednak nie zrezygnowały z podróży licząc, że dopłyną do celu (lub jakiegoś innego lądu) na samych żaglach. Sprawa okazała się jednak nie być taka prosta i po dwóch miesiącach kobiety doszły do wniosku, że same nie dadzą rady. Codziennie wysyłały sygnał SOS ale w pobliżu nie było żadnej jednostki, która mogłaby go odebrać.

Wreszcie, po 5 miesiącach, jacht, który znajdował się 1500 km od południowo-wschodniego wybrzeża Japonii  wypatrzyła go załoga kutra rybackiego. Rybacy zawiadomili japońskie służby ratownicze. Najbliżej dryfującej jednostki znajdowała się jednostka amerykańskiej marynarki wojennej, USS Ashland, która zabrała na pokład kobiety oraz…dwa psy, które również znajdowały się na pokładzie.

Cała uratowana załoga była w dość dobrej formie – głównie dzięki znajdującej się na pokładzie odsalarce oraz sporym zapasom ryżu, makaronów i płatków owsianych, których roczny zapas zabrały ze sobą kobiety. 

Tagi: wypadek, ratunek, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871