TYP: a1

Czy ktoś chciał ukraść armaty wydobyte z Motławy?

wtorek, 28 stycznia 2020
Z mediów/RMF

Czyżby ktoś chciał ukraść zabytkowe armaty? Okazuje się, że istnieje takie prawdopodobieństwo. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że wszczęto śledztwo w sprawie dwóch żeliwnych dział wydobytych z Motławy.

Dwie dobrze zachowane armaty z XVII lub XVIII wieku wydobyto z wody już w ubiegłym roku, podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego na Motławie. Wtedy natrafić na nie miała firma prowadząca prace hydrotechniczne. Jednak nie przerwano zlecenia, nie zawiadomiono także konserwatora zabytków. Ktoś przetransportował oba działa w inne miejsce i znowu zatopił.

Jeden z pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków powiadomił policję o tym, że mogło dojść do przestępstwa. Wtedy sprawą zajęła się prokuratura, która bada, czy w miejscu pierwotnego odkrycia mogło dojść do naruszenia stanowiska archeologicznego i kto i w jakim celu zataił wydobycie dział – jednym słowem, czy doszło do próby przywłaszczenia dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozić może za to do 10 lat więzienia.

Oba działa w ubiegłym tygodniu ponownie zostały wydobyte z wody, a na czas śledztwa zostały zabezpieczone w  Narodowym Muzeum Morskim.

 

 

Tagi: Motława, armata, przestępstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492