TYP: a1

Chiński kontenerowiec jako pierwszy przepłynął przebudowanym Kanałem Panamskim

poniedziałek, 27 czerwca 2016
Redakcja/PAP
Gigantyczny chiński kontenerowiec Cosco Shipping Panama to pierwsza jednostka, która wpłynęła do Kanału Panamskiego po zakończeniu trwającej dziewięć lat przebudowy.

Kanał Panamski
Fot. Panama Canal


Uroczystość otwarcia poszerzonego kanału odbyła się ponad 100 lat od jego otwarcia w 1914 roku. Podczas uroczystości, która odbyła się w niedzielę, 26 czerwca obecnych było wiele zagranicznych osobistości i tysiące Panamczyków.

Podczas przebudowy w liczącym 80 km kanale wybudowano dwie nowe śluzy: Agua Clara po stronie atlantyckiej i Cocoli na Pacyfiku. Całość oddano do użytku z opóźnieniem 20 miesięcy. Inwestycja kosztowała 5,45 mld dolarów.

Statek do inauguracji kanału został wybrany losowo; ma 48 metrów szerokości i 300 metrów długości. Nowy kanał będą mogły pokonywać jednostki nawet większe, do 366 metrów długości i zabierające do 14 tys. kontenerów. To oznacza potrojenie wydajności kanału i potrojenie zysków dla Panamy, która zawdzięcza mu 40-45 proc. swojego PKB.

Przez Kanał Panamski przechodzi ok. 6 proc. światowego handlu. Głównymi klientami są Stany Zjednoczone i Chiny. Od 1914 roku przepłynęło nim ponad milion statków. Szacuje się, że dzięki jego poszerzeniu najbardziej wzrośnie handel między wschodnim wybrzeżem USA a krajami Azji.
Tagi: Kanał Panamski, kontenerowiec, otwarcie, inwestycja, Panama, transport
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982