TYP: a1

Atlantycki drapieżnik znaleziony w Bałtyku

środa, 29 sierpnia 2018
Z mediów

Martwego miecznika dwumetrowej długości znaleziono na plaży przy wejściu nr 71 Stegna Junoszyno. Skąd atlantycki drapieżnik znalazł się w bałtyckich wodach?

 

Służby sprzątające plażę o znalezisku powiadomiły straż pożarna a ta – przyrodników. Znaleziony miecznik ma 2 metry i 6 centymetrów, jest w dobrym stanie, bez uszkodzeń na ciele. Jak ocenia Bartłomiej Arciszewski ze Stacji Morskiej UG w Helu, gdzie trafił drapieżnik, ryba musiała paść niedawno.

Wyniki sekcji miecznika będą znane pod koniec tygodnia. Jednak jak się okazuje, nie jest to pierwszy taki okaz wyłowiony z Bałtyku – ostatniego wyłowiono z Mierzei w październiku ubiegłego roku, w Jantarze. Od 2014 roku te ryby widuje się u naszych wybrzeży co roku.

Miecznik to gatunek występujący w oceanach strefy tropikalnej, z dala od brzegów. Może osiągać nawet 4 m długości i 500 kg masy ciała. Mieczniki należą do ryb najbardziej atrakcyjnych konsumpcyjnie. Z uwagi na swoje rozmiary i siłę potrafią być niebezpieczne dla poławiających je wędkarzy. 

 

Tagi: miecznik, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895