TYP: a1

Atak piratów w Zatoce Gwinejskiej

środa, 29 marca 2023
Z mediów/PAP

Tankowiec Monjasa Reformer został przejęty przez piratów. Jednostka należący do duńskiej firmy Monjasa, a zarządza nią należący do holdingu Monjasa dubajski Montec Ship Management.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w odległości 140 mil morskich (260 kilometrów) na zachód od Pointe-Noire, największego portu Republiki Konga. Do mediów informacja dotarła dopiero we wtorek. Według doniesień, 16-osobowej załodze udało się schronić w odizolowanej części statku. Wśród załogi nie ma marynarzy polskiego obywatelstwa.

Niestety nie wiadomo, czy piraci są wciąż na pokładzie statku, bowiem wyłączone pozostają kanały komunikacyjne. Nie ma także doniesień o uszkodzeniach statku ani ładunku.

Firma zapowiedziała ścisłą współpracę z władzami i partnerami. Powiadomiła również centrum współpracy marynarki brytyjskiej i francuskiej, Maritime Domain Awareness Trade - Gulf of Guinea.

Ataki pirackie w Zatoce Gwinejskiej ostatnio było coraz rzadsze. W 2020 roku odnotowano 84 ataki, w 2021 35, a w 2022 - 19.

 

Tagi: piraci, Monjasa Reformer
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881