TYP: a1

Arktyczne wyzwanie polskiej fregaty

wtorek, 31 stycznia 2017
Redakcja/MF

ORP „Gen. T. Kościuszko” wyjdzie dziś z portu w Gdyni na morza Północne oraz Norweskie aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach TG-17. W ramach ćwiczeń przewidziano m.in. walkę z okrętami nawodnymi i podwodnymi oraz odpieranie ataków szybkich łodzi. Manewry rozpoczną się 6 lutego i potrwają ok. dwóch tygodni.

ORP Gen. T. Kościuszko

By Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18411013

Specyfiką ćwiczeń są warunki, w jakich są one przeprowadzane: wyjątkowo niska temperatura, często zmieniająca się pogoda, wysoka fala, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon do poruszania się, które, jak st. chor. mar. Piotr Leoniak z 3. Flotylli Okrętów wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia oraz praktyczne wykonywanie zadań w ekstremalnych warunkach, których nie zastąpią ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec SH-2G będą podczas manewrów doskonalić techniki zwalczania okrętów podwodnych oraz nawodnych a także ćwiczyć odpieranie ataku z powietrza i ze strony szybkich łodzi motorowych.

W manewrach wezmą też udział okręty norweskie, holenderskie, angielskie i duńskie oraz jednostki reprezentujące Stały Zespół Okrętów NATO SNMG-1. Jednym z założeń manewrów jest ćwiczenie operacji połączonych sił w ekstremalnych warunkach zimowych.

ORP "Gen. T. Kościuszko" bierze udział w manewrach drugi rok z rzędu.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Tagi: ORP Kościuszko, fregata, manewry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999