TYP: a1

Amerykańskie okręty pomagają przeciążonym szpitalom

wtorek, 31 marca 2020
Z mediów

Okręty szpitalne kojarzą nam się z działaniami wojennymi, ale okazuje się, że mogą być pomocą także w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych udostępniła dwie takie jednostki, które mają pomóc mieszkańcom Nowego Jorku i Los Angeles w czasie pandemii.


Chodzi o dwa bliźniacze okręty, największe okręty szpitalne na świecie. USNS Mercy dwa dni temu wpłynął do Los Angeles a mieszkańcom Nowego Jorku będzie pomagał USNS Comfort  - ten sam, który pomagał po zamachu 11 września. To przebudowane zbiornikowce typu San Clemente, mające po 10 pokładów. Każdy z nich jest w stanie przyjąć na raz 1000 pacjentów. Obie jednostki mają po 12 sal operacyjnych, wyposażone są w laboratoria medyczne, oddziały intensywnej terapii i lądowiska dla helikopterów. Pracować na nich może nawet 1200 osób jednocześnie. 


Mercy i Comfort mają odciążyć szpitale w Nowym Jorku i Los Angeles i zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy nie są chorzy na koronawirusa a potrzebują hospitalizacji. Tym samym miejskie szpitale będą mogły skupić się tylko na walce z Covid-19. Niebagatelny jest też wpływ na morale mieszkańców obu metropolii, przytłoczonych liczbą zachorowań. 

 

Tagi: USS Navy, koronawirus, okręt szpitalny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877