Jacht Selma Expeditions w lutym 2015 roku dotarł Najdalej na Południe - zdobywając morski rekord świata na antarktycznym Morzu Rossa. Pół roku później dotarł do Arktyki, a teraz - po pokonaniu latem w 30 dni Przejścia Północno-Zachodniego (North West Passage) z Atlantyku na Ocean Spokojny - obecnie kontynuuje swój rejs przez Pacyfik wracając z Północy na Południe.
Obecny rejs nazwano: Alaska - Patagonia - 8000 mil (prawie 15 000 km) i trwa non stop z Duch Harbour na Alasce do Puerto Mont w Chile, gdzie po ponad 60 dniach oceanicznej żeglugi non stop nastąpi zmiana załogi.
W grudniu br. Selma spodziewana jest już na Ziemi Ognistej w argentyńskim Ushuaia (najdalej na południe położonym mieście na świecie), co oznaczać będzie dwukrotne opłynięcie Przylądka Horn i zamknięcie - w jednym sezonie - "Amerykańskiej Pętli" dookoła obu Ameryk, co do tej pory udało się tylko kilku jachtom na świecie".
Selma latem br. pokonała North-West Passage pod kapitanem Piotrem Kuźniarem, (jako jedyny w tym roku polski jacht), a obecnie żegluje w 6-cio osobowym zespole - non stop w kierunku Patagonii - pod kapitanem Tomaszem Łopatą. Od grudnia 2015 r. Selma rozpoczyna wcześniej zaplanowane rejsy z argentyńskiego Ushuaia - w kierunku Antarktydy, wokoło Hornu i przez fiordy Ziemi Ognistej.
Załoga Selmy na bieżąco dokumentuje swój rejs - poniżej na filmie: pierwsze wideo z relacji: Alaska - Patagonia - 8000 mil, w tym opuszczenie Duch Harbour na Alasce oraz kilka tygodni później - "Urodziny na Morzu" specjalny jubileusz (27 lat!) Kuby Nowaka.
Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.