TYP: a1

Amerykanie udaremnili przemyt broni

czwartek, 18 lutego 2021
Anna Ciężadło

Kilka dni temu należący do US Navy niszczyciel pocisków kierowanych USS Winston S. Churchill (DDG 81) przechwycił zbiór nielegalnej broni. Do zdarzenia doszło na wodach międzynarodowych u wybrzeży Somalii.

Szeryfowie mórz

Przechwycenia towaru dokonała załoga amerykańskiego niszczyciela w dniach 11 i 12 lutego 2021. Stany Zjednoczone regularnie dokonują akcji u brzegów Somalii, mając świadomość, że jest to jeden z najbardziej uczęszczanych szlaków przemytników broni.

Celem działań US Navy jest nie tylko powstrzymanie nielegalnego handlu, ale też zapewnienie bezpieczeństwa statkom towarowym i innym, które często padają ofiarą somalijskich i nigeryjskich piratów. Region, o jakim mowa, jest dość rozległy, a przemytnicy zwykle poruszają się niewielkimi jednostkami i doskonale znają teren. Dlatego udaremnienie tak dużego transportu nielegalnej broni można uznać za sukces.

Porucznik Travis Dopp, będący przedstawicielem AIT na pokładzie Churchilla powiedział: „Jesteśmy dumni z połączonych wysiłków członków załogi AIT i Churchilla w przeprowadzaniu dynamicznych i wymagających abordaży. Jesteśmy dumni, że mamy pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i ochronę sił koalicyjnych”.

Co takiego znaleziono?

Na zatrzymanych przez Amerykanów łodziach przewożono prawdziwy arsenał. Znalazło się tam kilka tysięcy sztuk broni, w tym lekkie karabiny maszynowe, karabiny szturmowe AK-47, ciężkie karabiny snajperskie, granatniki z napędem rakietowym, a na dokładkę – elementy innych, większych systemów uzbrojenia, m. in. lunety optyczne, lufy, kolby itp. Krótko mówiąc, nie była to broń służąca zapewnieniu sobie bezpieczeństwa w czasie spaceru ciemnym zaułkiem, ale raczej wyposażenie małej armii.

Zgodnie z informacjami US Navy, nie udało się jeszcze ustalić, do kogo należało całe to dobro, ani z jakiego źródła pochodziło. No, chyba że przyjmiemy, iż „takie karabiny można kupić w każdym sklepie z karabinami”, jak to kiedyś powiedział pewien rosyjski prezydent.

Tagi: USA, US Navy, Somalia, piractwo, przemyt, broń
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002