TYP: a1

"Akademik Łomonosow": pierwsza pływająca elektrownia atomowa

piątek, 27 września 2019
Hanka Ciężadło

Rosjanie uruchomili właśnie pierwszą na świecie elektrownię atomową zlokalizowaną na statku. Jednostka, o której mowa nosi nazwę "Akademik Łomonosow", na cześć wybitnego rosyjskiego uczonego oraz poety, Michaiła Wasiljewicza Łomonosowa.

 

Statek zacumował kilka dni temu w porcie Pewek, zlokalizowanym w należącym do Rosji Czukockim Okręgu Autonomicznym. Będzie to jak na razie stałe miejsce stacjonowania Łomonosowa, co czyni go najdalej wysuniętą na północ elektrownią atomową na świecie.

 

Decyzję o konieczności podjęcia budowy pływających elektrowni atomowych Rosjanie podjęli już w 2000 roku. Była ona podyktowana ciągłymi problemami z dostarczaniem energii do trudno dostępnych regionów kraju. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, pływające elektrownie jądrowe mają cumować w pobliżu miast oraz większych zakładów przemysłowych, którym dostarczać będą ciepło oraz elektryczność. Planowane jest zbudowanie ośmiu jednostek tego typu.

 

Powstanie Akademika Łomonosowa wiązało się z szeregiem trudności. Stępkę pod budowę jednostki położono w 2007 roku, jednakże późniejsze turbulencje finansowe sprawiły, że budowę ukończono dopiero w 2018 roku. Na pokładzie statku zamontowano dwa reaktory atomowe KLT-40S o mocy 35 MW każdy.

 

Zgodnie z planem, stacjonujący w Peweku Łomonosow ma przejąć funkcje przeznaczonej do zamknięcia Bilibińskiej Elektrowni Atomowej. Nieoficjalnie mówi się też, że statek zapewni energię nie tylko miastu, ale także rosyjskiej Flocie Północnej.

 

 

Tagi: Łomonosow, Rosja, energia jądrowa, energia, Flota Północna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932