TYP: a1

"Akademik Łomonosow": pierwsza pływająca elektrownia atomowa

piątek, 27 września 2019
Anna Ciężadło

Rosjanie uruchomili właśnie pierwszą na świecie elektrownię atomową zlokalizowaną na statku. Jednostka, o której mowa nosi nazwę "Akademik Łomonosow", na cześć wybitnego rosyjskiego uczonego oraz poety, Michaiła Wasiljewicza Łomonosowa.

 

Statek zacumował kilka dni temu w porcie Pewek, zlokalizowanym w należącym do Rosji Czukockim Okręgu Autonomicznym. Będzie to jak na razie stałe miejsce stacjonowania Łomonosowa, co czyni go najdalej wysuniętą na północ elektrownią atomową na świecie.

 

Decyzję o konieczności podjęcia budowy pływających elektrowni atomowych Rosjanie podjęli już w 2000 roku. Była ona podyktowana ciągłymi problemami z dostarczaniem energii do trudno dostępnych regionów kraju. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, pływające elektrownie jądrowe mają cumować w pobliżu miast oraz większych zakładów przemysłowych, którym dostarczać będą ciepło oraz elektryczność. Planowane jest zbudowanie ośmiu jednostek tego typu.

 

Powstanie Akademika Łomonosowa wiązało się z szeregiem trudności. Stępkę pod budowę jednostki położono w 2007 roku, jednakże późniejsze turbulencje finansowe sprawiły, że budowę ukończono dopiero w 2018 roku. Na pokładzie statku zamontowano dwa reaktory atomowe KLT-40S o mocy 35 MW każdy.

 

Zgodnie z planem, stacjonujący w Peweku Łomonosow ma przejąć funkcje przeznaczonej do zamknięcia Bilibińskiej Elektrowni Atomowej. Nieoficjalnie mówi się też, że statek zapewni energię nie tylko miastu, ale także rosyjskiej Flocie Północnej.

 

 

Tagi: Łomonosow, Rosja, energia jądrowa, energia, Flota Północna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935