TYP: a1

"Akademik Łomonosow": pierwsza pływająca elektrownia atomowa

piątek, 27 września 2019
Anna Ciężadło

Rosjanie uruchomili właśnie pierwszą na świecie elektrownię atomową zlokalizowaną na statku. Jednostka, o której mowa nosi nazwę "Akademik Łomonosow", na cześć wybitnego rosyjskiego uczonego oraz poety, Michaiła Wasiljewicza Łomonosowa.

 

Statek zacumował kilka dni temu w porcie Pewek, zlokalizowanym w należącym do Rosji Czukockim Okręgu Autonomicznym. Będzie to jak na razie stałe miejsce stacjonowania Łomonosowa, co czyni go najdalej wysuniętą na północ elektrownią atomową na świecie.

 

Decyzję o konieczności podjęcia budowy pływających elektrowni atomowych Rosjanie podjęli już w 2000 roku. Była ona podyktowana ciągłymi problemami z dostarczaniem energii do trudno dostępnych regionów kraju. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, pływające elektrownie jądrowe mają cumować w pobliżu miast oraz większych zakładów przemysłowych, którym dostarczać będą ciepło oraz elektryczność. Planowane jest zbudowanie ośmiu jednostek tego typu.

 

Powstanie Akademika Łomonosowa wiązało się z szeregiem trudności. Stępkę pod budowę jednostki położono w 2007 roku, jednakże późniejsze turbulencje finansowe sprawiły, że budowę ukończono dopiero w 2018 roku. Na pokładzie statku zamontowano dwa reaktory atomowe KLT-40S o mocy 35 MW każdy.

 

Zgodnie z planem, stacjonujący w Peweku Łomonosow ma przejąć funkcje przeznaczonej do zamknięcia Bilibińskiej Elektrowni Atomowej. Nieoficjalnie mówi się też, że statek zapewni energię nie tylko miastu, ale także rosyjskiej Flocie Północnej.

 

 

Tagi: Łomonosow, Rosja, energia jądrowa, energia, Flota Północna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956