TYP: a1

92 lata minęło od zaślubin Polski z morzem

piątek, 10 lutego 2012

Puck. Pomnik Józefa Hallera
Fot. Jan Jerszyński
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. W Pucku odbyła się również msza święta dziękczynna. W czasie nabożeństwa duchowni poświęcili Banderę Polską, która została wciągnięta na maszt przy huku 21 salw armatnich, jako znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. Polska objęła 10 lutego odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km.


Dzisiaj, 92 lata po tych wydarzeniach, w Pucku odbywają się uroczystości rocznicowe. Z tej okazji mszę świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Po nabożeństwie w porcie rybackim zaplanowane zostało wręczenie odznaczeń i Pierścieni Hallera nadanych przez Ligę Morską i Rzeczną oraz złożenie kwiatów przy obelisku ku czci dowódcy Błękitnej Armii. Uroczystości odbywają się z udziałem delegacji Marynarki Wojennej oraz w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

W sobotę uroczystości zaślubinowe odbędą się również we Władysławowie, dla upamiętnienia wizyty generała Hallera, który 11 lutego 1920 roku wypłynął w krótki rejs po morzu na pokładzie kutra Jakuba Myślisza.

Źródło: www.polskatimes.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940