TYP: a1

62 uratowane foki trafiły do Bałtyku

piątek, 27 listopada 2020
Informacja prasowa

62 foki – tyle zwierząt udało się uratować w tym roku w ośrodku rehabilitacji fok Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. 


Do ośrodka na rehabilitację przyjęto w tym roku 69 fok szarych i 4 foki pospolite. O życie każdej z nich pracownicy walczyli do końca, dzięki czemu zdecydowana większość zwierząt po wyleczeniu trafiła z powrotem do Bałtyku. Udało się to także dzięki osobom, które wspomogły fokarium, które z powodu zamknięcia wywołanego epidemią pozbawione było środków niezbędnych do ratowania zwierząt. Dzięki darowiznom przekazanym za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, która prowadziła zbiórkę udało się zebrać ponad 218 tysięcy złotych. Za przekazane pieniądze kupiono ryby, z których przygotowywano posiłki dla dochodzących do zdrowia fok (a te dochodzące do zdrowia jadły do 8 kilo dziennie!), zaopatrzono ośrodek w dodatkowe przenośne izolatki dla pacjentów oraz w sprzęt niezbędny do ich wyposażenia – maty i lampy grzewcze, materace izolacyjne, baseniki do pierwszych kąpieli czy kosze do transportowania zwierząt na zabiegi. Fokom zapewniono wszystkie konieczne leki, zabiegi, środki medyczne, opatrunkowe i higieniczne, a opiekunom niezbędny sprzęt do przygotowywania posiłków, karmienia, wykonywania zabiegów weterynaryjnych, utrzymania czystości w foczych kojcach oraz regularnej ich dezynfekcji.
Foczy szpital opustoszał, ale jest gotowy na przyjęcie kolejnych potrzebujących pomocy zwierząt. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku, kiedy na plażach będziemy spotykać focze szczenięta, które z różnych powodów napotykają na problemy z rozpoczęciem samodzielnego życia, uda się  je uratować. 

 

Tagi: foka szara, fokarium
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877