TYP: a1

62 uratowane foki trafiły do Bałtyku

piątek, 27 listopada 2020
Informacja prasowa

62 foki – tyle zwierząt udało się uratować w tym roku w ośrodku rehabilitacji fok Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. 


Do ośrodka na rehabilitację przyjęto w tym roku 69 fok szarych i 4 foki pospolite. O życie każdej z nich pracownicy walczyli do końca, dzięki czemu zdecydowana większość zwierząt po wyleczeniu trafiła z powrotem do Bałtyku. Udało się to także dzięki osobom, które wspomogły fokarium, które z powodu zamknięcia wywołanego epidemią pozbawione było środków niezbędnych do ratowania zwierząt. Dzięki darowiznom przekazanym za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, która prowadziła zbiórkę udało się zebrać ponad 218 tysięcy złotych. Za przekazane pieniądze kupiono ryby, z których przygotowywano posiłki dla dochodzących do zdrowia fok (a te dochodzące do zdrowia jadły do 8 kilo dziennie!), zaopatrzono ośrodek w dodatkowe przenośne izolatki dla pacjentów oraz w sprzęt niezbędny do ich wyposażenia – maty i lampy grzewcze, materace izolacyjne, baseniki do pierwszych kąpieli czy kosze do transportowania zwierząt na zabiegi. Fokom zapewniono wszystkie konieczne leki, zabiegi, środki medyczne, opatrunkowe i higieniczne, a opiekunom niezbędny sprzęt do przygotowywania posiłków, karmienia, wykonywania zabiegów weterynaryjnych, utrzymania czystości w foczych kojcach oraz regularnej ich dezynfekcji.
Foczy szpital opustoszał, ale jest gotowy na przyjęcie kolejnych potrzebujących pomocy zwierząt. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku, kiedy na plażach będziemy spotykać focze szczenięta, które z różnych powodów napotykają na problemy z rozpoczęciem samodzielnego życia, uda się  je uratować. 

 

Tagi: foka szara, fokarium
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932