TYP: a1

6 najbardziej czarujących miast na europejskim wybrzeżu

czwartek, 25 listopada 2010
Weronika Morys
Nadmorskie miasta mają swój niepowtarzalny urok. Skaliste wybrzeża, urocze domki na szczycie klifu i błękitne fale stanowią widok zapierających dech w piersiach. Internetowy magazyn Wild Junket przedstawił listę sześciu najbardziej urokliwych nadmorskich miasteczek w Europie.

Roquebrune, Francja

Roquebrune to urocze miasteczko wznoszące się na skalistym wybrzeżu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do innych zatłoczonych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu, ten zakątek południowego wybrzeża Francji zachował autentyczność. Spragnieni wspaniałych widoków turyści mogą wspiąć się w górę miejscowości, w pobliże X-wiecznego zamku, skąd roztacza się imponująca panorama.

Roquebrune, Manu - mars
Fot. Manu - mars, www.flickr.com

Oia - Santorini, Grecja

Santorini to romantyczna wysepka o pocztówkowych krajobrazach. Ta wulkaniczna wyspa szczyci się wspaniałą architekturą, na którą składają się biało-niebieskie budynki, z wyróżniającą się wśród nich kopułą klasztoru. Z plątaniną wąskich uliczek wijących się pomiędzy budynkami mieszkalnymi, kawiarniami i galeriami Oia jest jednym z najładniejszych nadmorskich miasteczek na świecie.

Oia, David Spender
Fot. David Spender, www.flickr.com

Ochryda, Macedonia


Miasto nie leży co prawda nad morzem, tylko nad jeziorem, ale mimo to jest warte wzmianki. Jezioro Ochrydzkie to bez wątpienia jedna z największych atrakcji przyrodniczych na Bałkanach. Brukowane schody i antyczne prawosławne kościoły Ochrydy idealnie pasują do cichego i spokojnego otoczenia jeziora. Przy dobrej widoczności można obserwować odbijające się w wodzie zaśnieżone szczyty gór otaczających jezioro.

Ochryda, hanspoldoja
Fot. hanspoldoja, www.flickr.com

Mdina, Malta

Archipelag Maltański obfituje w świadectwa historii. Na każdym kroku można tu natknąć się na ruiny zbudowanych z piaskowca budowli, starożytne cuda architektoniczne oraz rozkoszować się widokiem turkusowej wody. Mdina to spokojne i dobrze zachowane stare miasto, z dużą liczbą katedr, pałaców i restauracji. Jest to doskonała alternatywa dla zatłoczonej w sezonie turystycznym stołecznej Valetty.

Mdina, Resident on Earth
Fot. Resident on Earth, www.flickr.com

Rovinj, Chorwacja

Popularność Chorwacji w branży turystycznej stale rośnie. Stare miasto w Rovinj jest uważane na najbardziej malownicze miejsce w Chorwacji. Miasto wybudowano na wyspie blisko wybrzeża, a dopiero w 1763 roku połączono z lądem zasypując cieśninę. Turystów przyciąga zabytkowa zabudowa centrum miasta, wśród której znajduje się wiele starożytnych perełek architektonicznych.

Rovinj, akk_rus
Fot. akk_rus, www.flickr.com

Positano, Włochy

Podróżując po krętych drogach włoskiego wybrzeża trafić można do tego wspaniałego nadmorskiego miasta, które wygląda jak wyrzeźbione w skalistym brzegu. Całe miasto stanowi labirynt uliczek, wijących się po stromych stokach pomiędzy domkami z cegły.

Positano, Allerina & Glen MacLarty
Fot. Allerina & Glen MacLarty, www.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940