TYP: a1

100 łodzi na 100-lecie zaślubin

piątek, 7 lutego 2020
Z mediów/UMWP

Pomorskie samorządy wpadły na pomysł ciekawego projektu, żeby uczcić 100-lecie zaślubin z morzem – na wody Bałtyku ma wypłynąć 100 nowych łodzi. Porozumienie w tej sprawie podpisano 6 lutego w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

[t][/t] [s]Fot. UMWP[/s]

Z okazji rocznicy 23 pomorskie samorządy wybudują 100 nowoczesnych łodzi żaglowych dla mieszkańców – projekt zostanie sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020  w ramach projektów składających się na Przedsięwzięcia Strategiczne Województwa Pomorskiego pn: „Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska" oraz „Pomorskie Szlaki Kajakowe".  W pracach nad jednostkami wezmą udział wybitni eksperci i inżynierowie a poparła go także Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła ziemię.

– W województwie pomorskim są znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa. – Mamy dostęp do otwartych wód morskich, wód zatokowych, jezior i rzek. Żeglować można nawet przez 8 miesięcy w roku. To doskonałe warunki, by rozwijać i przekazywać kolejnym adeptom tradycje morskie i żeglarskie, by budować naszą pomorską tożsamość – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Będą to nowoczesne jednostki, które sprostają bardzo szerokim wymaganiom. Dzięki nim amatorzy będą mogli stawiać pierwsze kroki na wodzie, ale i zawodowi żeglarze będą zadowoleni – zaznaczył marszałek.

- Najwyższy czas, żeby powstały w Polsce nowoczesne łodzie do szkolenia i rekreacji. W wielu krajach są już takie klasy narodowe. My na razie bazujemy na Omegach, czyli starej konstrukcji z lat 40. ubiegłego wieku – podkreślał Jacek Centkowski, konstruktor jednostek pływających.

Łodzie będą służyć edukacji wodnej. Pływać będą po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach. Deklarację podpisały samorządy Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn oraz Czarnego.

 

Tagi: łodzie, rocznica, edukacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940