TYP: a1

Kanał Śląski nową szansą na rozwój transportu rzecznego?

wtorek, 29 października 2019
Monika Frenkiel

W pierwszym kwartale przyszłego roku ma być gotowe studium uwarunkowań geologicznych i środowiskowych dla budowy Kanału Śląskiego łączącego Odrę z Wisłą. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało o coraz bardziej konkretnych planach nowego strategicznego projektu rządowego.  

 

Chodzi o 90-kilometrowy kanał, który ma połączyć Odrę z Wisłą i stworzyć alternatywną drogę transportową ze Śląska do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Rządowy projekt zakłada, że Kanał miałby przebiegać w sąsiedztwie Kuźni Raciborskiej, Rybnika, Żor, Tychów i Bierunia. Oprócz studiów uwarunkowań Ministerstwo przewidziało już dalszy wstępny harmonogram - na drugi kwartał opracowanie wstępnej koncepcji technicznej, a przed końcem roku 2020 zostaną oszacowane koszty budowy połączenia. Na razie mówi się o 11 mld złotych. 


Budowa Kanału Śląskiego to jeden z projektów strategicznych ujętych w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Inwestycja ma być powiązana z programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenia Odra–Dunaj–Łaba. Kanał przyczyniłby się lepszego wykorzystania wodnego transportu śródlądowego – na razie udział tego rodzaju transportu w całkowitym przewozie towarów w Polsce jest znikomy i staje się coraz mniejszy według ostatniego raportu GUS udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem w latach 2000–2018 zmniejszył się z 0,8 proc. do 0,2 proc (dla przykładu w Niemczech wskaźnik ten wynosi 20 proc., a w Holandii 40 proc.) W samym 2019 r. przewozy ładunków w wodnym transporcie śródlądowym zmniejszyły się o 11,6 proc. – prawie trzy razy więcej niż w całym transporcie krajowym. Ze zobowiązań zawartych w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej wynika, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się u nas aż 30 proc. transportu.


Warto też zaznaczyć, że wymagania stawiane drogom o znaczeniu międzynarodowym spełnia w Polsce niecałe 6 proc. rzek, choć Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem liczby dróg wodnych. 
Około miesiąca temu ruszyły konsultacje samorządowe w związku z budową kanału, które zakończyć się mają w przyszłym roku. 

Tagi: Kanał Śląski, transport, Odra
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928