TYP: a1

Czy uda się odbudować populację jesiotra w Polsce?

poniedziałek, 18 października 2021
Z mediów/WWF

Czy uda się przywrócić do polskich rzek jesiotra? Nad stworzeniem odpowiednich warunków przywrócenia populacji tej ryby WWF Polska, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie i departament rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa. 

Jeszcze w XX w. jesiotr powszechnie występował w Europie, został jednak przetrzebiony intensywnymi połowami, zaszkodziła mu też regulacja rzek. Jednak okazuje się, że odbudowanie populacji jesiotra w Polsce ważne jest z kilku powodów. M.in. dla Bałtyku – te ryby przenosiły do morza składniki odżywcze. Jesiotry regulowały również wielkość populacji innych ryb, ponieważ ograniczyły dostępny dla nich pokarm, czyli bezkręgowce denne. Co ważne, jesiotry zmniejszały również ilość inwazyjnych gatunków ryb przydennych.

Na razie w różnych miejscach Polski wypuszczane są do wody młode jesiotry ostronose. 15 tys. trafiło do Drwęcy w Szramowie, gdzie znajdował się historyczny obszar występowania jesiotra, 10 tys. wypuszczono do Odry w Widuchowej. Największym zagrożeniem dla młodych rybek jest w tej chwili zrzut ścieków do rzek i ich ogólne wyniszczenie. Nie pomaga biologia, bowiem jesiotry dojrzewają płciowo dopiero w wieku 14-16 lat, co spowalnia tempo, w jakim gatunek ten może naturalnie się rozprzestrzeniać.

Na razie ważne jest, żeby złowione przez rybaków jesiotry były wypuszczane z powrotem do rzek. Rybak powinien rybę najpierw zmierzyć i sfotografować, zapisać miejsce, czas i lokalizację złowienia, a następnie wszystkie te informacje wraz ze zdjęciem przekazać mailem do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie (a.kapusta@infish.com.pl) lub Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa (sekretariat.dr@minrol.gov.pl).


 

Tagi: jesiotr, ekologia, WWF
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870