Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Sport
TYP: a1
Artykuły - Sport
Największy na Morzu Bałtyckim żeglarski festiwal przeszedł do historii. Jubileuszowa - 25. edycja Gdynia Sailing Days za nami!
poniedziałek, 29 lipca 2024
Informacja prasowa PZŻ
Przez ponad trzy tygodnie na Zatoce Gdańskiej odbyło się spectrum wydarzeń łączących regaty na najwyższym sportowym poziomie z imprezami upowszechniającymi żeglarstwo. Z tegorocznej edycji z pewnością zapamiętamy historyczny sukces Polaków podczas Mistrzostw Europy w klasie 29er, ale także regaty dla najmłodszych, wizytę ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa, warsztaty Żagle Bez Barier, strefę PGE PolSailing czy targi Polboat Yachting Festival. To był wyjątkowy czas dla Gdyni i polskiego żeglarstwa.
To jest przyszłość polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 22 lipca 2024
Informacja prasowa PZŻ
Dwa złote medale i jeden srebrny zdobyli polscy żeglarze w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni zdominowali rywalizację w klasie 29er. Tytuł mistrzowski wśród załóg męskich i mieszanych wywalczyła załoga Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik, a wśród załóg kobiecych złoty medal zdobyły Alicja Damp i Alicja Tutkowska. Srebro w windsurfingowej klasie iQFoil dołożył Igor Lewiński.
Polscy żeglarze na ostatniej prostej przed igrzyskami
wtorek, 16 lipca 2024
Informacja prasowa PZŻ
Już 28 lipca rozpoczną się żeglarskie zmagania w ramach XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Żeglarze rywalizować będą w Marsylii, gdzie już od dłuższego czasu trenują reprezentanci Polski. Przypomnijmy, Polska wystawia reprezentację w ośmiu z dziesięciu żeglarskich konkurencji.
Polacy gotowi na Mistrzostwa Europy klasy 29er
czwartek, 4 lipca 2024
Informacja prasowa PZŻ
138 załóg z 25 krajów, w tym 18 polskich duetów, stanie na starcie mistrzostw Europy w klasie 29er, które odbywają się w ramach 25. edycji żeglarskiego festiwalu Gdynia Sailing Days. Pierwsze wyścigi zaplanowano na środę, medaliści wyłonieni zostaną w poniedziałek 8 lipca. - Nie stawiam sobie za cel zajęcie konkretnego miejsca, chcę być natomiast zadowolona ze swojego pływania. Warunki w Gdyni mogą być różne, ten akwen potrafi zaskoczyć każdego – powiedziała aktualna młodzieżowa mistrzyni świata Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk).
Silny wiatr nie sprzyjał każdemu
poniedziałek, 1 lipca 2024
Informacja prasowa
Wiele się działo na Zatoce Gdańskiej w drugi weekend regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024. W piątek rozegrano długodystansowe wyścigi w ramach Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC FC, a w sobotę do morskich jachtów dołączyły regaty klas Omega, Micro i Nautica 450.
DŁUGODYSTANSOWY ORVALDI B8 RACE BEZ NIESPODZIANEK
poniedziałek, 1 lipca 2024
Informacja prasowa
Zakończył się pierwszy etap dziewiętnastej edycji najpopularniejszych w Polsce regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024. W weekend żeglarze na akwenie w Górkach Zachodnich zmagali się z silnym wiatrem, który w porywach osiągał prędkość nawet do 29 węzłów. W poniedziałek wiatr osłabł, jednak przez przeszkód udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi.
W Gdańsku zakończył się prestiżowy Puchar Europy w klasie ILCA.
poniedziałek, 1 lipca 2024
Informacja prasowa
Na trwających 17 dni regatach ENERGA NORD CUP Gdańsk zakończył się właśnie Puchar Europy EurILCA Poland. W wyścigach w tej klasie wzięło udział 208 zawodników z 7 krajów. Rokas Risma z Litwy zdominował flotę ILCA 4, Wika Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) zdobyła złoto w ILCA 6, a zwycięzcą ILCA 7 został Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa).
Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet – olimpijka z Tokio najlepsza
poniedziałek, 17 czerwca 2024
Informacja prasowa PZŻ
Kolejna edycja żeglarskich mistrzostw Polski kobiet za nami. Przez cały weekend w Sopocie trwała zawzięta walka o najlepsze wyniki, a warunki na akwenie nie należały do najłatwiejszych. Na starcie stanęło 14 załóg rywalizujących na jachtach RS21 w dwóch kategoriach: profesjonalnej oraz amatorskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyła załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśną, olimpijką z Tokio w klasie ILCA 6 za sterem.
Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet 2024 – święto kobiecego żeglarstwa na horyzoncie!
środa, 12 czerwca 2024
Informacja prasowa PZŻ
Już w przyszły weekend w dniach 14-16 czerwca, nad malowniczą Zatoką Gdańską, przy molo w Sopocie odbędą się długo wyczekiwane Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. To wyjątkowe wydarzenie sportowe zgromadzi najlepsze żeglarki z całego kraju, które rywalizować będą o tytuł Mistrzyni Polski. W tym roku, aby zachęcić wszystkie zawodniczki stworzono dodatkową klasyfikację, znaną na świecie jako Corinthians - amatorską.
Zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska! Dodatkowa kwalifikacja w żeglarstwie.
poniedziałek, 3 czerwca 2024
Informacja prasowa PZŻ
8 kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie stała się faktem! Polska będzie miała swojego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich w klasie ILCA 7. Stało się tak, gdyż z wystawienia swojego zawodnika zrezygnowała szwedzka federacja żeglarska, a Polska była pierwsza na liście rezerwowych. Zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował do startu w igrzyskach Michała Krasodomskiego, a dziś Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego tę rekomendację zatwierdził.
<
1
2
3
4
5
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1121)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (620)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (414)
Nie tylko Bałtyk... (407)
O zamarzaniu wody morskiej (89)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (86)
Przegląd Konkursowy (82)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (46)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (44)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (40)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (37)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (37)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (37)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (34)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (34)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (34)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (33)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (33)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (32)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (31)
Kalendarium: 18 January
Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894