TYP: a1

Zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska! Dodatkowa kwalifikacja w żeglarstwie.

poniedziałek, 3 czerwca 2024
Informacja prasowa PZŻ

8 kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie stała się faktem! Polska będzie miała swojego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich w klasie ILCA 7. Stało się tak, gdyż z wystawienia swojego zawodnika zrezygnowała szwedzka federacja żeglarska, a Polska była pierwsza na liście rezerwowych. Zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował do startu w igrzyskach Michała Krasodomskiego, a dziś Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego tę rekomendację zatwierdził.

Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) bardzo dobrze spisał się w kwietniowych Last Chance Regatta w Hyeres. Te regaty były ostatnią szansą na uzyskanie olimpijskiej kwalifikacji. Michałowi niewiele zabrakło do szczęścia. W regatach zajął świetne czwarte miejsce, ale do zdobycia były tylko trzy przepustki.

Gdy okazało się, że Szwedzi nie wyślą na igrzyska swojego reprezentanta w klasie IlCA 7 rozpoczęła się procedura powołania zawodnika rezerwowego. Światowa Federacja Żeglarska World Sailing po konsultacjach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim oficjalnie potwierdziła, że miejsce to należy się Polsce, a Polski Związek Żeglarski potwierdził, że z przysługującego mu prawa skorzysta.

Wczoraj zespół ds. przygotowań olimpijskich PZŻ rekomendował Michała Krasodomskiego do startu w igrzyskach. Dziś, decyzją Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, rekomendacja zmieniła się w oficjalną imienną nominację i polski żeglarz zamiast na wakacje pojedzie na igrzyska! Zarząd zatwierdził też wcześniejsze rekomendacje dotyczące Agaty Barwińskiej (klasa ILCA 6), Julii Damasiewicz (Formula Kite kobiet), Maksymiliana Żakowskiego (Formula Kite mężczyzn). Nominacje te muszą zostać jeszcze oficjalnie zatwierdzone przez Polski Komitet Olimpijski.

Znamy więc już cały skład żeglarskiej reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) – klasa 49er

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) – klasa 49erFX

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) – klasa iQFoil mężczyzn

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) – klasa iQFoil kobiet

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) – klasa Formula Kite kobiet

Maks Żakowski (AZS Poznań) – klasa Formula Kite mężczyzn

Agata Barwińska (SSW MOS Iława) – klasa ILCA 6

Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk) – klasa ILCA 7

 

Żeglarska rywalizacja w ramach igrzysk olimpijskich Paryż 2024 odbędzie się w Marsylii. Pierwsze wyścigi zaplanowano na 28 lipca, a ostatnie medale wręczone zostaną 8 sierpnia.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771