TYP: a1

Maja Dziarnowska z rekomendacją na igrzyska

środa, 15 maja 2024
Informacja prasowa PZŻ

Maja Dziarnowska uzyskała rekomendację Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do reprezentowania Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w windsurfingowej klasie iQFoil. Rekomendacja wymaga formalnego zatwierdzenia przez Zarząd PZŻ, a następnie przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) to w ostatnich latach najlepsza polska windsurferka specjalizująca się w nowej klasie olimpijskiej, jaką jest iQFoil. Polka od trzech lat pływa w ścisłej światowej czołówce i ma na koncie wiele sukcesów z brązowym medalem mistrzostw Europy (2022) na czele. W tegorocznych mistrzostwach świata Polka uplasowała się na 7 miejscu, wcześniej wygrała regaty cyklu iQFoil Games.

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) pod okiem trenera Cezariusza Piórczyka w najbliższym czasie będzie przygotowywała się do igrzysk na akwenie olimpijskim w Marsylii, a pomagać jej będą sparingpartnerzy - Radosław Furmański i Konrad Machura. W ubiegłym roku, na tym akwenie odbył się Test Event, czyli regaty testowe przed Igrzyskami, w których Maja Dziarnowska uplasowała się na 7 miejscu.

- Czekałam na ten moment wiele lat. Bardzo ciężko na to pracowałam, bo odkąd pływam na desce, marzę o igrzyskach olimpijskich. Jestem bardzo szczęśliwa, ale przed nami ostatnia prosta. Mówię o przygotowaniach do igrzysk. Kluczem jest osiągniecie jak najlepszej formy psychofizycznej, by w Marsylii pokazać na co mnie stać, że jestem gotowa walczyć o medale. Na pewno dam z siebie wszystko – mówi Maja Dziarnowska.

Na igrzyskach olimpijskich w klasie iQFoil Polskę, obok Mai Dziarnowskiej, reprezentować będzie również Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski). Aktualny wicemistrz świata również czeka na oficjalne zatwierdzenie imiennej rekomendacji przez Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego. Oprócz klasy iQFoil, Polska ma olimpijskie kwalifikacje również w klasach 49er, 49erFX, Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn oraz ILCA 6. To siedem na dziesięć żeglarskich konkurencji w programie igrzysk olimpijskich. Wszystkie nazwiska żeglarskich olimpijczyków powinny być znane jeszcze w maju.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877