TYP: a1

Bitwa morska w zatoce Zuider Zee

czwartek, 3 listopada 2011
Weronika Morys

Bitwa w zatoce Zuider Zee
Bitwa w zatoce Zuider Zee miała miejsce w 1573 roku, w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej. W bitwie wzięli udział Hiszpanie pod wodzą Maksymiliana de Henin, a ich przeciwnikami byli niderlandzcy patrioci, tzw. gezowie (geuzen), którym przewodził Cornelis Jansz Dircksz. Bitwę wygrali Holendrzy, którzy pokonali większą i lepiej wyposażoną flotę hiszpańską.


W latach poprzedzających bitwę, Amsterdam był okupowany przez Hiszpanów. Ponieważ drogi zaopatrzeniowe prowadziły niemal wyłącznie przez Zatokę Zuiderzee, niderlandzcy rebelianci starali się zakłócić ten szlak za pomocą małych potyczek i rajdów do kontrolowanych przez Hiszpanów portów. W 1573 roku hiszpański gubernator Maximilian de Henin wysłał flotę 30 okrętów (1300 osób), w celu zatrzymania ataków i zniszczenia wrogich sił. Przeciwnicy posiadali flotę 24 mniejszych i lżejszych okrętów, na których znajdowało się w sumie 700 osób.

Holendrzy mieli słabiej wyposażone okręty, więc zrezygnowali z frontalnego ataku. Zamiast tego planowali abordażowanie hiszpańskich okrętów i przejmowanie ich. W pierwszej fazie bitwy było to utrudnione z powodu niekorzystnego wiatru. 11 listopada wiatr zaczął im sprzyjać i podejmowane działania były coraz bardziej skuteczne. Gezom udało się przechwycić 6 statków, w tym okręt flagowy “Inquisition”. Hiszpanie poddali się, kiedy Holendrzy obiecali darować im życie.

Zwycięstwo pozwoliło gezom zająć Middelburg i spowodowało odwołanie sprawującego rządy w Niderlandach hiszpańskiego księcia Albę.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882