TYP: a1

Samuel E. Morison "Nowa Gwinea i Mariany"

sobota, 3 stycznia 2015
MZ

Wojna na Pacyfiku – trzeba sobie zdać sprawę, patrząc na mapę czy też globus, że był to największy teatr działań wojennych. Jednak z punktu widzenia Europejczyka działo się to wszystko na peryferiach świata, dla tego też mało kto pamięta, że rzeczywista data końca II Wojny Światowej to nie 8 czy też 9 maja 1945 roku, lecz 1 września. Wtedy bowiem skapitulowała Japonia. Amerykanie jednak bardziej osobiście podchodzą do tych zmagań. Jest to zrozumiałe choćby z tego powodu, że siły desantowe, jakie zgromadzono do zajęcia Marianów są porównywalne z tymi, jakich użyto przy lądowaniu we Francji.

To właśnie na wyspach Pacyfiku sławę zdobywali Marines, tu toczyły się wielkie morskie bitwy.

Samuel Eliot Morison jest autorem monumentalnej pracy liczącej 14 tomów poświęconej udziałowi US Navy w drugiej wojnie światowej. O jednym z tych tomów, przedstawiającym początki japońsko-amerykańskiego konfliktu już w tej rubryce pisaliśmy. Teraz przedstawiamy kolejny, w którym zobrazowano jeden z momentów decydujących o losach wojny. To bitwa na Morzu Filipińskim. Operacja na Marianach trwała dwa miesiące, była też największą akcją lotniskowców w owym czasie. Wtedy też została zniszczona potęga lotnicza Japończyków, ponieśli ogromne straty w ludziach, praktycznie nie do odrobienia.

Trzeba wspomnieć, że autor nie był tylko profesorem historii, lecz także uczestnikiem tych zmagań. Już wtedy gromadził materiały i zbierał relacje dowódców i prostych żołnierzy, a to one w dużej mierze wpłynęły na kształt książki. Możemy poznać ten moment, w którym szala powodzenia wyraźnie zaczęła się przechylać na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Samuel E. Morison „Nowa Gwinea i Mariany” - marzec 1944 – sierpień 1944
Oficyna Wydawnicza FINNA Gdańsk 2014
Stron: 495
Cena: 49 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940