TYP: a1

Piotr Kasperaszek "Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy"

sobota, 29 sierpnia 2015
MZ

Zdarza się tak, że człowiek nad czymś się zastanawia. Nie jest to zjawisko częste i nie dotyczy prawdopodobnie każdego. Są, i pewnie jest ich sporo, osobniki, które przez życie przepływają niefrasobliwie, dla których refleksja, skupienie myśli na czymś innym niż najbliższy posiłek, to zjawiska kompletnie obce. Są i tacy, którzy różne rzeczy analizują i skupiają na nich swą uwagę, czyli mówiąc wprost i bez ogródek – myślą.


Przyznam, że i mnie się przydarzyła chwila – co tu kryć – w której uruchomione zostały me szare komórki. Ta nagła, ale przecież trwająca przez czas jakiś i, co gorsze, powtarzająca się myślowa aktywność dotyczyła jednego zagadnienia. Czemu do tej pory nikt z polskich żeglarzy nie pokusił się o napisanie jakiegoś przewodnika nautycznego po Grecji? Kraj ten i akwen to drugie po Chorwacji miejsce, do którego kierujemy swoje żeglarskie wyprawy. O Chorwacji powstało sporo rodzimych publikacji, jedne lepsze, większość taka sobie, są i kiepskie, ale są! O żeglowaniu po wodach greckich nie ma właściwie nic, a to, co się ukazało, lepiej z litości otoczyć milczeniem. Wybierając się w tamte regiony skazani jesteśmy na kanoniczny „Greek Waters Pilot”, tudzież bodajże dwa tomy będące tłumaczeniem z niemieckiego wydane przez Almapress.


Ale coś drgnęło. Książka, o której teraz piszę, jest jaskółką zwiastującą zmianę. Co ważne, jest to nie byle jaka jaskółka. To rzecz ze wszech miar udana. W założeniu i jak stoi w tytule, to propozycja tras, ale nie do tego się to przedsięwzięcie ogranicza. Obok opisu tras dostajemy w części dalszej szczegółowy i wartościowy nawigacyjny opis miejsc, portów i marin, tudzież zaznaczonych na mapach dogodnych kotwicowisk. Znajdziemy tu także trochę informacji turystycznych. Widać, że autor rzeczywiście na tych wodach spędził sporo czasu. To nie jest „dziełko”, które wyprodukowano po jednym lub dwóch rejsach z rodziną czy znajomymi. Tu czuć wiedzę. Na podstawie propozycji tras można z łatwością zaplanować swoją własną wyprawę. Książka ta niewątpliwie może, dzięki swojemu profesjonalizmowi, ośmielić i zachęcić tych, którzy „nałykali” się już Chorwacji, do wybrania się na „podbój” Grecji.

Piotr Kasperaszek „Grecja. Najlepsze trasy dla żeglarzy”
Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2015
Wydanie I
Stron: 248
Cena: 70 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972