TYP: a1

"Na nieznanych wodach" Tim Powers

środa, 26 września 2012
MZ

Muszę się przyznać, iż niechętnie piszę o książkach źle. Wynika to z podstawowego i przykrego faktu, że w dzisiejszych czasach większość, nawet ta aspirująca do tytułu inteligenta, nie czyta tekstu dłuższego niż dwie, w najlepszym razie trzy strony. 


Kłaniają się tu tak zwane prawa Lema: „Nikt nic nie czyta, jeśli czyta, to i tak nic nie rozumie, jeśli czyta i rozumie, to natychmiast zapomina.”


Ba! Nikt nie czuje się zmieszany, zażenowany faktem, że kilka stron zadrukowanego papieru to dla niego Himalaje nie do przebycia. Tuman nawet tym się chwali – już przez dwa lata nie miałem książki w ręku – powie taki bez wstydu. Kto lub co pada w tym terrorze indolentów (matołów) ofiarą? Oczywiście książki!


Zawsze staję po stronie ofiary, nawet wtedy gdy nie jest powabna, a nawet budzi moją niechęć, czy też politowanie. Dlatego też złego słowa nie powiem na temat omawianego tytułu. Przyznam się jedynie, że dotrwałem do 199 strony. Na więcej nie miałem siły. Jednak to być może tylko moje odczucie i mój problem, bowiem jak stoi w notce na ostatniej stronie okładki, ta książka zainspirowała twórców filmu „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”. No cóż, różne są drogi inspiracji! Jednak jeśli sięgnie po nią człowiek, który za swą chlubę uważał do tej pory fakt, że książek nie czyta, to w takim razie – czapki z głów!Tim Powers „Na nieznanych wodach”

Wydawnictwo Literackie 2011

stron: 502

cena: 38 zł


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852