TYP: a1

Monika Witkowska "Kurs Czukotka"

sobota, 17 sierpnia 2013
MZ

O rejsie, który jest tematem tej książki, było głośno już w trakcie jego trwania, a to z powodu dwukrotnego zatrzymania, czy też raczej zaaresztowania załogi jachtu „Anna” przez Rosjan. Śledziliśmy te dosyć dramatyczne chwile, słuchając radia i oglądając telewizję, nie do końca rozumiejąc o co w tym wszystkim chodzi. Całe to tajemnicze zajście można tylko tłumaczyć absurdalną podejrzliwością wyrastającą z carsko-bolszewickiej urzędniczej mentalności i jednocześnie wszechobecnej korupcji.


Ta awantura, mająca także skutki dyplomatyczne, przysłoniła istotę, rzeczywistą wagę wyprawy, a było to pierwsze w świecie pokonanie trasy prowadzącej przez cztery arktyczne morza: Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa. Wody to niebezpieczne, na których panują sztormy, zagrożenie powodują góry lodowe, a przetrwają taki ekstremalny rejs jedynie najsilniejsi. Jedną z dwójki śmiałków jest autorka Monika Witkowska, druga osoba to Bőrje Ivarsson, obok nich ważną rolę, być może najważniejszą pełni jol „Anna” - stalowy jacht zbudowany według projektu legendarnego Colin Archera. Relacja z tego wyczynu powstała na podstawie blogu prowadzonego w trakcie wyprawy, jednak został on uzupełniony o arktyczne ciekawostki. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy nie tylko trzymającą w napięciu relację, lecz możemy na przykład dowiedzieć się co się robi z penisów morsów, co Czukcze myślą o opowiadanych o nich kawałach, jak poluje się na wieloryby według zamierzchłych, eskimoskich technik. Przeczytamy o poszukiwaniu złota i o wielu innych interesujących rzeczach, jakie wciąż zdarzają się w Arktyce.


Nie można o tej książce i o tym rejsie mówić pomijając osobę autorki. Monika Witkowska to znakomita podróżniczka i dziennikarska. Zdobywa najwyższe szczyty ziemi i żegluje po polarnych wodach. Pilotuje wyprawy do Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Nurkuje i pływa na desce z żaglem, jeździ na nartach, lata na paralotniach – wymieniać nazwy sportów ekstremalnych przez nią uprawianych można by w nieskończoność. O jej wcześniejszej książce „Kurs Arktyka” już w naszej rubryce pisaliśmy. O tej kolejnej śmiało można powiedzieć, że jest to świetna lektura zarówno dla osób, którym żeglarstwo jest bliskie, jak i dla tych, którzy po prostu lubią dobrą podróżniczą opowieść, co ważne ubarwioną licznymi zdjęciami. Że jest to rzecz ważka, powinien świadczyć fakt, że została ona wydana przez „National Geographic” - nie da się ukryć, że to nobilituje!


Monika Witkowska „Kurs Czukotka” - czyli „Anną” w krainie polarnych niedźwiedzi.

Wydawnictwo G+J (Licencjobiorca National Geographic Society) 2013

stron: 384

cena: 39,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786