TYP: a1

Krzysztof Baranowski „Jachting morski”

środa, 31 października 2012
MZ

O tym, że Krzysztof Baranowski jest znakomitym propagatorem żeglarstwa wie i dostrzega każdy. O tym, że jest znanym żeglarzem, również wie każdy. O tym, że jest płodnym pisarzem wiedzą jego czytelnicy, a także pilni obserwatorzy „Tawerny Skipperów”, zwłaszcza działu „recenzje książek”, bowiem tam można znaleźć kilka omówień publikacji jego autorstwa. 


Zatem czas przyglądnąć się kolejnej książce, która wyszła spod jego pióra. W odróżnieniu od niektórych tytułów, będących reportażami z wypraw Kapitana, ta przybiera kształt podręcznika. Zaletą są przejrzyste i klarowne ilustracje oraz schematy. Do tego dochodzi komunikatywny język, tak odległy od nudnych „akademickich” wykładów. Nic dziwnego, na książkę składają się w dużej mierze felietony, jakie Pan Krzysztof przez kilka lat publikował w dowodzonym wówczas przez siebie miesięczniku „Jachting”. Czy to w takim razie podręcznik – tak inny w formie od tych, do których nas przyzwyczajono? Jednak chyba nie, to raczej chlubny rodzaj twórczości popularyzatorskiej. Po lekturze przekonujemy się „że nie taki diabeł\straszny” i tym chętniej i bez oporów sięgniemy do takich książek, które może mniej atrakcyjnie, ale dogłębnie przygotują nas do egzaminów. Z kolei ci, którzy owe egzaminy mają już za sobą, a pamięć ich zawodzi, mogą czytając poszczególne rozdziały, ową pamięć z łatwością odświeżyć. Jedno jeszcze można pochwalić, na w sumie niewielkiej ilości stron, udało się autorowi pomieścić, praktycznie wszystko co w tytule „Jachting morski” jest zawarte, do tego zrobił to tak, że to się czyta. A kto czyta, to oczywiście korzysta!


Krzysztof Baranowski „Jachting morski”

Wydawca: Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego

Wydanie I

stron: 272


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852