TYP: a1

"Kitesurfing" Piotr Kunysz

środa, 15 maja 2013
MZ

Jeszcze niedawno był to widok niezwykły, w Polsce praktycznie nieznany. Oglądać takie obrazki można było za granicą. Kolorowy latawiec podrywał ślizgającego się na desce człowieka w powietrze, po czym po chwili ten opadał na powierzchnię wody, by dalej mknąć po falach. Prędkość nadawało niewielkie, kolorowe skrzydło unoszące się wysoko w górze, połączone z „jeźdźcem” kilkoma linkami.

Wyglądało to niezwykle ekscytująco i spektakularnie. Obserwator tej „żeglugi” natychmiast rozpoznawał wspaniałą zabawę. Nic za tym dziwnego, że rychło owe kolorowe latawce pojawiły się nad polskimi wodami i jest ich coraz więcej. Książka tu omawiana jest właśnie owemu nowemu sportowi poświęcona. Autor to doświadczony „kitesurfer”, zapewnia, że jest to sport bezpieczny i łatwy. Jednocześnie informuje, że naukę należy rozpocząć od odpowiedniego kursu, na którym adept pozna zasady i zdobędzie podstawowe umiejętności pod okiem doświadczonego instruktora. Napisana przez niego książka to dopełnienie zdobytej wiedzy. Przeglądając strony tej pracy, na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że jest to rzecz kompetentna, dobrze opracowana i rzetelnie zilustrowana odpowiednio dobranymi zdjęciami. Na początku znajduje się słownik, w którym objaśnione zostają podstawowe pojęcia funkcjonujące w „świadku kitesurfingowym”. Potem rozdział dotyczący historii tej dyscypliny. Następnie omówione zostają zasady bezpieczeństwa i wreszcie przystępujemy do lekcji – od podstaw po „żeglowanie” zaawansowane. Całość kończy krótki opis ekstremalnych i niezwykłych możliwości na jakie pozwala kitesurfing. Cóż, po zapoznaniu się z tą książką, na starszego czytelnika przychodzi refleksja – do czego jest zdolny człowiek, by zapewnić sobie dobrą zabawę!

Piotr Kunysz „Kitesurfing – bezpieczny i łatwy”

Wydawnictwo Alma-Press 2011

Wydanie III

Stron: 312

Cena: 66,99 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940