TYP: a1

Grecja dla żeglarzy, tom 3: Sporady Północne, Dodekanez, Evia

poniedziałek, 4 czerwca 2018
Monika Frenkiel

To kolejna część przewodnika po Grecji dla żeglarzy autorstwa Elżbiety Kasperaszek i Piotra Kasperaszka. Tym razem obejmuje on Sporady Północne, Dodekanez i Evię.

Tak jak poprzednie dwa tomy, także ten trzeci skierowany jest przede wszystkim do żeglarzy, którzy do Grecji wybierają się po raz pierwszy. Trasy w nim proponowane zaczynają się w marinie Kos (na wyspie o tej samej nazwie), w porcie Mandraki, Rodos (na wyspie Rodos), Skiatos  (na wyspie Skiathos) oraz w marinie Alimos w Atenach i porcie Lavrio (te dwa ostatnie szczegółowo były opisane w tomie pierwszym).

Jak każdy szanujący się przewodnik, książka zawiera rozdział z informacjami podstawowymi dotyczącymi Grecji, a  w szczególności czarteru w Grecji – na co zwróci uwagę jak się spakować, jakie trzeba mieć ze sobą dokumenty, jak wygląda check-in i check-out, jak wygląda żeglowanie po Grecji od strony formalnej. Ci, którzy cieszą się na towarzyska część żeglowania po tym regionie, na pewno ucieszą się ze wskazówek dotyczących tawern i greckiej kuchni. Ponieważ safety first, jest też część poświęcona zdrowiu i rozmaitych zagrożeniach dla naszego bezpieczeństwa – nie tylko tych na wodzie.

Część druga książki to propozycje żeglarskich tras. Łącznie jest ich tu 43, przy każdej podano maksymalna odległość i przybliżony czas rejsu – do najbliższego portu schronienia oraz najdłuższego odcinka, który trzeba pokonać jednorazowo. Osobno oznakowane są trasy uznane przez autorów za trudne. Każdy opis zaopatrzony jest oczywiście w mapę.

Najbardziej obszerna częścią książki są opisy portów i marin (nie jest to jednak locja!). Ta część obfituje oczywiście w mapy i zdjęcia z poszczególnych lokalizacji.

Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, na ładnym papierze. Warto też pamiętać, że wszystkie informacje są weryfikowane na bieżąco przez autorów, którzy od niemal  25 lat nieustannie żeglują po Grecji.

 

Tytuł: Grecja dla żeglarzy. Tom3: Sporady Północne, Dodekanez, Evia

Autorzy: Elżbieta Kasperaszek, Piotr Kasperaszek

Wydawnictwo almapress

 

Tagi: Piotr Kasperaszek, Grecja, przewodnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 sierpnia

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936