TYP: a1

Ernest K. Gann "Śpiew syren"

sobota, 7 grudnia 2013
MZ

Śpiew Syren - książkaNiezbyt często - a szkoda - bywa tak: kończymy czytać ostatnią stronę książki i natychmiast ogarnia nas chęć rozpoczęcia lektury od początku. Tak właśnie stało się, gdy po nieprzespanej nocy dotarłem do epilogu opowieści Ernesta K. Ganna. „Śpiew syren” to soczysta, znakomita, pełna humoru, ale też refleksji i zadumy, marynistyczna proza. 


Autor, wraz ze swym jachtem zatrzymany przez sztorm na Bornholmie, wspomina szkuner „Albatros” nabyty przez niego w Rotterdamie. Była to decyzja, za którą stał poryw serca, zauroczenie pięknem jachtu, podjęta wbrew rozsądkowi. I tak towarzyszymy pełnemu przygód rejsowi przez Atlantyk. Czytamy o problemach, jakie statek nie pierwszej przecież młodości dostarczał podczas żeglugi i w czasie remontu w San Francisco. Razem z narratorem lawirujemy między wyspami Pacyfiku, słuchając jednocześnie gawęd o innych jachtach, których był właścicielem. Wszystko to opisane barwnym językiem z niewątpliwym talentem narracyjnym, okraszone znakomitymi obserwacjami, błyskotliwymi refleksjami celnie i inteligentnie ujętymi w kilku dowcipnych słowach. Jest tu i ironia – autoironia, jest i wyrozumiałość dla ludzkich słabości, jest radość z żeglowania i jest zaduma nad tym, co powoduje, że tak wielu wbrew przeciwnościom wyrusza na morze, w pogoń za uciekającym horyzontem. Co jeszcze można dodać – otóż zazdroszczę wszystkim tym, którzy dopiero po tę książkę sięgną, czeka ich fantastyczna, arcyciekawa i mądra lektura.

 

Oficjalna promocja książki odbędzie się 7 grudnia 2014 roku w Tawernie Czarna Perła w Warszawie: http://www.tawernaskipperow.pl/promocja-ksiazki-spiew-syren-w-czarnej-perle,3455,artykul.html


Ernest K. Gann „Śpiew syren”

Tłumaczenie: Maciej Roszkowski

Wydawnictwo Lowpass – Lotnicza Oficyna Wydawnicza

Stron: 392

Cena: 48 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze